Κύμη – Λαύριο 94-81

Η Κύμη επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε του Λαυρίου με 94-81 για τη 14η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα της Εύβοιας έφτασε τους 20 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα, με την αντίστοιχη του Λαυρίου να έχει 23, ούσα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι νικητές έχουν κάνει μια αξιόλογη πορεία έπειτα από το πολύ κακό ξεκίνημα […]

Οι νικητές έχουν κάνει μια αξιόλογη πορεία έπειτα από το πολύ κακό ξεκίνημα που είχαν έξι στις έξι ήττες. Οι ηττημένοι από την πλευρά τους έδειξαν να μην έχουν ξεπεράσει τη μεγάλη ευκαιρία να νικήσουν μέσα στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό, έχοντας εμφανή κόπωση από την υπερπροσπάθεια.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό από νωρίς, με τις δυο ομάδες να κοντράρονται στα ίσια και να προσφέρουν καλό μπάσκετ. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 23-22 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το ίδιο σκηνικό υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Νίξον να ηγείται του Λαυρίου, αλλά η συνολική ομαδική προσπάθεια έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 47-44.

Η διαφορά άνοιξε στην τρίτη περίοδο φτάνοντας σε διψήφια επίπεδα (59-48). Μολονότι το Λαύριο έβγαλε μια αντίδραση, οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν να πρωταγωνιστήσει, με το δεκάλεπτο να λήγει 70-58. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλα ψυχικά και σωματικά αποθέματα, με την αναμέτρηση να λήγει 94-81 και την ομάδα του Σερέλη να γνωρίζει δεύτερη συναπτή εκτός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (1), Οκερέαφορ 10 (2), ΜακΓκι 19 (6/9 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 18 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Σμιθ 13 (2), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 3 (1/6 δίποντα, 1/1 βολή), Κάιζερ 8 (7 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μπάρλος 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κουζέλογλου 7 (1), Μέιερ 15 (3), Γκρέι 6 (2), Ουίγκινς 11, Λεγκίκας, Νίξον 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ασίστ), Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 7, Μουρ 8 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).