Παναθηναϊκός – Λάυριο 120-118

Ήταν μακράν το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς! Παναθηναϊκός και Λάυριο μας προσέφεραν ένα ματς γεμάτο συγκινήσεις, με τους Πράσινους να επικρατούν της ομάδας του Χρίστου Σερέλη με 120-118 στη δεύτερη παράταση (98-98 κ.δ, 107-107 1η παρ) και να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στις 13 νίκες. Στο 9-4 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι, που θα πρέπει να […]

Ήταν μακράν το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς! Παναθηναϊκός και Λάυριο μας προσέφεραν ένα ματς γεμάτο συγκινήσεις, με τους Πράσινους να επικρατούν της ομάδας του Χρίστου Σερέλη με 120-118 στη δεύτερη παράταση (98-98 κ.δ, 107-107 1η παρ) και να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στις 13 νίκες. Στο 9-4 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι, που θα πρέπει να αισθάνονται περήφανοι για την τρομερή τους εμφάνιση.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν εκείνη φυσικά που έκλεψε τις εντυπώσεις παίζοντας καταπληκτικά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και υποχρεώνοντας τους «πράσινους» να πιεστούν πολύ για να μπορέσουν να πάρουν τη νίκη, που κρίθηκε στο τέλος της δεύτερη παράτασης στις λεπτομέρειες.

Σε κάθε περίπτωση βέβαια το παιχνίδι ήταν διαφήμιση του μπάσκετ με μεγάλο σκορ, απίστευτες ανατροπές, θέαμα και δυο ομάδες που πάλεψαν με τρομερό πάθος για να πάρουν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με πολύ καλή νοοτροπία, χωρίς φόβο και με χαμηλό σχήμα (τον Μέιερ πεντάρι) έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Με τον Μουρ, τον Μέιερ και τον Νίξον να σκοράρουν κυρίως από την περιφέρεια έμεναν κοντά στο σκορ, παίζοντας με επιτυχία σε καταστάσεις «ένας εναντίον ενός», παρά τις πολύ καλές επινοήσεις του Καλάθη.

Ο ελληνοαμερικανός ήταν παραγωγικός στην επίθεση δίνοντας λύσεις στον Παναθηναϊκό, που πάντως ήταν μπροστά στο σκορ (22-19 στο 8’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρίβερς βρήκε κάποιες καλές φάσεις και έδειξε πως είναι σε καλή βραδιά, ενώ με την είσοδο του Λεκαβίτσιους η πεντάδα του Παναθηναϊκού έγινε πιο γρήγορη. Ετσι με τον Αμερικανό και τον Παππά να δίνουν λύσεις οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 45-38 στο 15’ και έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με 57-50.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ρίβερς είχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πασκουάλ πέρασε στην πεντάδα τους Αντετοκούνμπο (τριάρι) και Γκάμπριελ (τεσσάρι) με τον πρώτο να επιτηρεί τον Μουρ. Ο Παναθηναϊκός έγινε πιο αποτελεσματικός στην άμυνά του, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν, ενώ στην επίθεση ο Παππάς με διεισδύσεις αποτελούσε τον κύριο εκφραστή των «πρασίνων».

Η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους (75-65 στο 27’), αλλά το Λαύριο με σερί 0-7 μείωσε σε 75-72 για να λήξει η περίοδος με 77-74.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 12 πόντους στο 34’ (90-78) και προφανώς θεώρησαν πως το ματς «καθάρισε». Το Λαύριο όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με τον Μουρ και τον Μέιερ να είναι ασταμάτητοι ισοφάρισε σε 95-95 στο 38’ για να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 98-90 στα 19’’.

Οι παίκτες του όμως δεν έκαναν φάουλ και ο Μέιερ τους τιμώρησε ισοφαρίζοντας σε 98-98 σκορ με το ιοποίο έληξε η κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στην πρώτη παράταση οι Λαυριώτες με ενέργεια και αυτοπεποίθηση προηγήθηκαν με 107-102 στο 3’, αλλά ο Σίνγκλετον με τρίποντο ισοφάρισε 107-107, σκορ με το οποίο έληξε το έξτρα πεντάλεπτο μια και ο Μέιερ αστόχησε στα 18’’.

Στη δεύτερη παράταση ο Γκιστ ήταν εκείνος που υπερβάλλοντας εαυτόν από την κούραση έδωσε λύσεις και προβάδισμα για τους «πράσινους» με 115-111 στο 3’, ο Γκρέι έχασε τρίποντο και ο Παππάς στα 52’’ «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού κάνοντας το 118-114 για να φτάσει στην τελική επικράτηση με σκορ 120-118.

Από τον Παναθηναϊκό οι Γκιστ, Καλάθης και Παππάς ήταν οι καλύτεροι. Αρνητικός ο Σίνγκλετον σε άμυνα και επίθεση.

Από το Λαύριο που ήταν σούπερ ανταγωνιστικό και κέρδισε τις εντυπώσεις διακρίθηκαν οι Μουρ, Μέιερ, Γκρέι και Ουίγκινς.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98, 107-107, 120-118.