Μπορούσια Ντόρτμουντ – Σάλκε 4-4

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, η Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη 4-4 με την άσπονδη εχθρό της Σάλκε σε ένα ματς που στο ημίχρονο προηγούνταν με 4-0!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν βαμμένο κιτρινόμαυρο αφού οι γηπεδούχοι διέλυσαν την Σάλκε με τέσσερα γκολ μέσα σε 13 λεπτά. Ο Ομπαμεγιάνγκ (12’) έκανε την αρχή για να ακολουθήσει ο Σταμπουλί με αυτογκόλ (18’) αλλά και ο Γκέτσε με το πρώτο του γκολ μετά τον Δεκέμβρη του 2016. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε να βάλει στο 25’ ο Γκερέιρο για το 4-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου σε μια μαρτυρικήυ βραδιά για τη Σάλκε.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι έμειναν μάλλον στα αποδυτήρια. Οι Βασιλικοί Μπλε έκαναν ότι ήθελαν και κατάφεραν να απαντήσουν και αυτοί με μια τεσσάρα στη Ντόρτμουντ. Μπουργκστάλερ (61’) και Χάριτ (65’) μείωσαν σε 4-2, για να ολοκληρωθεί το come back στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Καλιγκιούρι στο 84’ έκανε το 4-3 για να έρθει ο Νάλντο να μοιράσει αρκετά… εγκεφαλικά στο Κίτρινο Τείχος κάνοντας το 4-4 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Λειψία – Βέρντερ Βρέμης 2-0 (Κεϊτά 34′, Μπερνάρντο 87′)

Φράιμπουργκ – Μάινζ 2-1 (Πέτερσεν 51′, Καθ 90+1′ / Μπέργκριν 90+2′)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1 (Φόλαντ 76′)

Άουγκσμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 2-1 (Γκρέγοκριτς 51′, Φινμπόγκασον 78′ / Ντίνταβι 40′)

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν Μονάχου 2-1 (Αζάρ 39′, πεν. Γκίντερ 44’/Βιντάλ 74′)