Ολυμπιακός ONEX – Κηφισιά 3-0: Με το… δεξί στο πρωτάθλημα οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός ONEX ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη Volley League επικρατώντας με 3-0 της Κηφισιάς στο κλειστό του Ρέντη.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τη φετινή σεζόν στη Volley League, ο Ολυμπιακός ONEX.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος, επικράτησαν με 3-0 σετ της Κηφισιάς, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και ξεκίνησαν με το δεξί την υπεράσπιση του τίτλου, μετά τη σπουδαία πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι στα δύο πρώτα σετ δεν πάτησε το γκάζι, παρά μόνο στο κλείσιμο του κάθε σετ, μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν σοβαρά. Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες έκαναν… περίπατο και έφτασαν εύκολα στο 3-0 και την πρώτη νίκη.

Στην έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ONEX ήταν μπροστά στο σκορ και οδηγούσε μέχρι το 7-6, όταν ισοφάρισε η Κηφισιά σε 7-7. Στη συνέχεια, οι νταμπλούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 10-8, όμως στο δέχθηκαν ένα 4-0 σερί, χάρη στο οποίο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν σε 10-12. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 12-12 με τον Ατανασίεβιτς με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα έως το 13-14. Ακολούθησε το 23-20 ύστερα από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, αλλά η Κηφισιά μείωσε σε 23-22 στη συνέχεια, πριν το πρώτο σετ «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στο 24-22, με επίθεση του Ατανασίεβιτς. Το σερβίς του Κουμεντάκη, πέρασε άουτ για το 24-23, όμως ο Ατανασίεβιτς με νέα επίθεση στην ευθεία έγραψε το 25-23 για να προηγηθεί με 1-0 στα σετ ο Ολυμπιακός ONEX.

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημά του είχε διαφορετική εικόνα, καθώς ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ βρισκόταν πίσω στο σκορ. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 1-4 και κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα (3-6, 8-11), φτάνοντας στο 10-13. Στο σημείο αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 3-0 σερί και ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 13-13, ενώ πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο 16-15, μετά από επίθεση του Αντόνοβιτς που κατέληξε στο φιλέ. Από προσπάθεια του Παγενκ σε πρώτο χρόνο το +2 επανήλθε στο 23-21, για να μειώσει η Κηφισιά σε 23-22, αλλά ο Ατανασίεβιτς έδωσε ξανά τη λύση και το πρώτο σετ μπολ στο δεύτερο σετ, σημειώνοντας το 24-22 και ο Τζούριτς με νέο πρώτο χρόνο, τελείωσε το σετ στο 25-22, για το 2-0!

Ο Ολυμπιακός ONEX μπήκε πιο αποφασιστικά στο τρίτο σετ και με εμφανή διάθεση να «τελειώσει» τη δουλειά. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 5-1, 6-2 και 7-3, ελέγχοντας την κατάσταση στο σημείο αυτό. Η Κηφισιά πλησίασε (7-6), αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 11-7, με τον Τζούριτς και στο 12-7, με τον Ατανασίεβιτς στη συνέχεια. Ο Τζούριτς με τον Κουμεντάκη διεύρυναν το σερί, για το +9 και το 16-7 υπέρ των Ερυθρόλευκων, ο οποίος είχε βάλει τις βάσεις για το 3-0. To 9-0 σερί του Ολυμπιακού, μετά το 8-7 σταμάτησε στο 17-8, αλλά οι νταμπλούχοι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας με άνεση στο 25-16, χάρη στο οποίο πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-16