Παναθηναϊκός – Θέτιδα Βούλας 3-1: Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα οι πράσινες

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Θέτιδας και ξεκίνησε νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα στη Volley League γυναικών.

Με το… δεξί μπήκε στη Volley League γυναικών ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) της Θέτιδας Βούλας, στο κλειστό του Μετς, για την 1η αγωνιστική.

Η Θέτιδα έβγαλε αντίδραση στο 3ο σετ και παραλίγο να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά οι «πράσινες» έμειναν «ζωντανές» στο φινάλε του τέταρτου σετ και ξεκίνησαν με νίκη τη φετινή υπεράσπιση του τίτλου στην Volley League Γυναικών. Οι Μαρτίνα Σάμανταν και η Μανωλίνα Κωνσταντίνου ήταν οι κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 15-9 στα μέσα του 1ου σετ για να ξεφύγουν και με 24-14, πριν κάνουν το 1-0 με 25-16. Η Θέτις προηγήθηκε με 4-6 στις αρχές του 2ου σετ, αλλά με κορυφαία την Μαρτίνα Σάμανταν που κυριάρχησε στο φιλέ, οι «πράσινες» έφτασαν να έχουν πολλαπλό match ball (24-12), ενώ έκαναν το 2-0 με σκορ 25-13.

Όμως, στο 3ο σετ, αν και ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε διαφορά οκτώ πόντων με double score (16-8) και εν συνεχεία προηγήθηκε και με 19-10, οι παίκτριες της Θέτιδας αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 22-22, για να προσπεράσουν και με 22-23. Στο πρώτο set ball, οι φιλοξενούμενες έκαναν ό,τι έπρεπε για να μειώσουν σε 2-1 στα σετ (23-25).

Και στο 4ο σετ, μετά το 18-12 του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στους δύο πόντους (21-19) και εν συνεχεία στον έναν. Στο διπλό match ball (24-22) για τις «πράσινες», η Θέτιδα κατάφερε να ισοφαρίσει (24-24) και να στείλει το σετ στην παράταση. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με 2-0 σερί έβαλε τέλος στο σετ (26-24), πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Παυλάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.