Ολυμπιακός – Ράνταμπεργκ 3-0: «Πάτησαν» τις Νορβηγίδες και έκαναν το πρώτο βήμα οι Ερυθρόλευκες

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στις «32» του CEV Challenge Cup επικρατώντας της Ράνταμπεργκ με 3-0 σετ.

Πραγματοποιώντας μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε της Ράνταμπεργκ με 3-0 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στη φάση των «32» του CEV Challenge Cup με τη ρεβάνς να είναι στη Νορβηγία σε μια εβδομάδα.

Οι Ερυθρόλευκες ήταν οι απόλυτες κυρίαρχες σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας με σχετική άνεση το πρώτο και το τρίτο σετ, ενώ στο δεύτερο είχαν τον έλεγχο παρά τη μεγαλύτερη επιθετικότητα που έβγαλαν οι αντίπαλές τους σε σχέση με τα άλλα δύο.

Αναλυτικότερα, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-3, με μπλοκ άουτ της Καλαντάτζε, ενώ έφτασε στο +10 (18-8), με πόντο της Φαριόλ. Η Βάνιακ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων (19-9), με ωραία επίθεση, ενώ «έγραψε» και το 23-13, με πάιπ, αλλά και το 25-14, κάνοντας το 1-0 σετ για τον Θρύλο!

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις Ερυθρόλευκες να παίρνουν προβάδισμα 13-4, με άσσο της Φαριόλ, ενώ ξέφυγαν με 21-12, μετά από επίθεση της Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 24-18, ενώ «καθάρισε» το δεύτερο σετ, με καρφί, για το 25-20 και το 2-0.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7), με άσσο της Κούμπουρα. Η Ράνταμπεργκ αντέδρασε και προσπέρασε με 14-10, όμως τα κορίτσια του Θρύλου «απάντησα» με 7-0 σερί και πάιπ της Νίζετιχ, για το 17-14! Με μπλοκ της Φαριόλ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +5 (22-17), ενώ με άσσο της Κούμπουρα, στο 25-18 και στη νίκη (3-0).

Τα σετ (3-0, σε 1.09): 25-14, 25-20, 25-18