Ολυμπιακός – Θέτιδα Βούλας 4-0: Νέα φιλική νίκη για τις Ερυθρόλευκες

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα της Θέτιδας Βούλας με 4-0 σετ, στο κλειστό του Ρέντη.

Θετικά σημάδια παρουσίασε και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία νίκησε με 4-0 σετ τη Θέτιδα Βούλας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Μετά το νικηφόρο (3-1) πρώτο «τεστ» με τον ΑΟ Μαρκόπουλου, τα κορίτσια του Μιτσέλι έδωσαν το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας τους στο Ρέντη και «καθάρισαν» εύκολα τα τρία σετ (25-7, 25-19, 25-18), ενώ στη συνέχεια, κατόπιν συνεννόησης των προπονητών, έδωσαν ένα ακόμα και το κέρδισαν και αυτό, με 25-23, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στη Θέτιδα, με 14 άσσους και πρώτη σκόρερ την Αμπντεραχίμ, με 21 πόντους (12 η Φακοπουλίδου).

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 24-6 της Θέτιδας, με επίθεση της Κούμπουρα, ενώ έφτασε στο 1-0 (25-7), με καρφί της Νίζετιχ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +7 (17-10), με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, με την Φακοπουλίδου να κερδίζει μπλοκ, για το 24-19. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, το δεύτερο σετ κατέληξε στις «ερυθρόλευκες», με +6 (25-19), για το 2-0.

Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 22-16, με πάιπ της Αμπντεραχίμ, η οποία «έγραψε» και το 25-18, για το 3-0.

Στο τέταρτο σετ, με πολλές αλλαγές από τον Λορέντζο Μιτσέλι, η Θέτις Βούλας προηγήθηκε με 7-4, με την Φακοπουλίδου να μειώνει σε 7-5 και την Λάβδα να κερδίζει έξυπνο πόντο, ισοφαρίζοντας (7-7). Με άσσο της Φακοπουλίδου, τα κορίτσια του Θρύλου προσπέρασαν (8-7) για πρώτη φορά στο τέταρτο σετ, αλλά η Θέτις πήρε ξανά προβάδισμα (12-9, 15-10). Με δύο διαδοχικούς άσσους της Καλαντάτζε, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 20-20, ενώ η Φακοπουλίδου έκανε το 21-20 και η Αμπντεραχίμ το 24-23. Με άσσο της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-23 και επικράτησε με 4-0 σετ.

Τα σετ (4-0): 25-7, 25-19, 25-18, 25-23