Ολυμπιακός: Θετικό το πρώτο τεστ των «ερυθρόλευκων»

Με νίκη ξεκίνησε την προετοιμασία της η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της, για τη σεζόν 2024-25, έδωσε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού «ξεμούδιασαν», μετά τις καθημερινές σκληρές προπονήσεις και έδωσαν το πρώτο τους «τεστ», με «φόντο» την έναρξη της νέας αγωνιστικής χρονιάς, αντιμετωπίζοντας τον ΑΟ Μαρκόπουλου στο Ρέντη.

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας τους στο Ρέντη, οι «ερυθρόλευκες», με νέα πρόσωπα, αρκετές δοκιμές, «μαέστρο» την Ντι Ιούλιο και κορυφαίες στο σκοράρισμα τις Κούμπουρα (19 πόντοι, 60% επίθεση), Αμπντεραχίμ (18, 54%) και Βάνιακ (12, 60%), πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και με 10 άσσους, επικράτησαν του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ (25-14, 25-21, 24-26, 25-22), στέλνοντας τα πρώτα «μηνύματα» στον κόουτς Λορέντζο Μιτσέλι, ενόψει της ιστορικής σεζόν 2024-25, των 100 χρόνων.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο σετ, αφού ξέφυγε με +7 (17-10), με δύο διαδοχικές επιθέσεις της Νίζετιχ και στη συνέχεια, με +10 (21-11), με άσσο και δυνατό καρφί της Κούμπουρα, η οποία ήταν αυτή που «έγραψε» και το 1-0, με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Μιτσέλι έμειναν πίσω με 13-8 και 18-13, όμως σταδιακά ανέβασαν «στροφές», με την Καλαντάτζε να μειώνει σε 18-15 και 19-18 και την Αμπντεραχίμ να ισοφαρίζει σε 19-19. Η Αλγερινή ακραία «χτύπησε» ξανά και έκανε το 21-20 και το 22-20, με άσσο, με την Βάνιακ να κερδίζει μπλοκ, για το σετ μπολ (24-21). Με επίθεση της Καλαντάτζε, οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν και το δεύτερο σετ (2-0), με 25-21.

Στα μέσα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-13, με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, η οποία έκανε και το 23-21. Με 3-0 σερί, το Μαρκόπουλο προσπέρασε (23-24) και στη συνέχεια, κατέκτησε το σετ, με 26-24, μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +4 (6-10), μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων και «ανέβηκε» στο +5 (6-11), με καρφί της Αμπντεραχίμ, η οποία κέρδισε και μπλοκ, για το 12-6! Πλασέ της Καλαντάτζε και 14-9 οι «ερυθρόλευκες», που έφτασαν στο +7 (9-16), με δύο σερί άσσους της Αμπντεραχίμ. Το Μαρκόπουλο μείωσε (20-17), η Καλαντάτζε «απάντησε» (21-17) και η Λάβδα κέρδισε έξυπνο πόντο, για το 22-19, με την Φακοπουλίδου να κάνει το 25-22 και να διαμορφώνει το τελικό 3-0 σετ!

Τα σετ (3-1, σε 1.30): 25-14, 25-21, 24-26, 25-22