Έχασε ξανά από τον Μεντβέντεφ και… χαιρέτησε και την Σανγκάη ο Τσιτσιπάς (2-0)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε για τρίτη σερί φορά από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ (2-0) και έμεινε εκτός οκτάδας στο Shanghai Masters

Την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά της Σανγκάη πήρε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, επικρατώντας με 7-6(3), 6-3 του Στέφανου Τσιτσιπά στη φάση των «16».

Αυτή ήταν η δέκατη ήττα του Έλληνα τενίστα σε 14 αγώνες από τον Ρώσο και η τρίτη σερί, με συνέπεια εναν ακόμη αποκλεισμό.

Ο νικητής του US Open 2021, από την άλλη, θα παλέψει στους 8 με τον Γιάνικ Σίνερ, που άφησε εκτός με 6-4, 7-6(1) τον Μπεν Σέλτον, για μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Πολλά τα νεύρα σήμερα από τον Τσιτσιπά, που πάλεψε το πρώτο σετ, το έφτασε στο tie break, αλλά δεν κατάφερε να το… κλέψει από τον ανώτερο Μεντβέντεφ.

Στο δεύτερο σετ, παρά το γεγονός ότι ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 2-0, εκνευρίστηκε με τον διαιτητή για το δεύτερο time violation warning που του επέβαλε και κάπου εκεί έχασε το παιχνίδι. Ο Μεντβέντεφ έκανε την ανατροπή, νίκησε με 6-3 και πήρε την πρόκριση.