Με Ρουσουβουόρι ο Τσιτσιπάς στον 2ο γύρο του Wibledon

Τον Φινλανδό και νούμερο 87 στην παγκόσμια κατάταξη, Εμίλ Ρουσουβουόρι, θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο του Wimbledon ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Εμίλ Ρουσουβουόρι θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον. Ο 25χρονος Φινλανδός, Νο 87 στην παγκόσμια κατάταξη, κατάφερε να επικρατήσει του Αμερικανού Μακένζι ΜακΝτόναλντ 7-6, 4-6, 5-7, 7-6, 6-3.

Σε ένα «μαραθώνιο» παιχνίδι που άρχισε χθες και ολοκληρώθηκε σήμερα, με τον Ρουσουβουόρι να επιστρέφει από το εις βάρος του 2-1 σετ και να προκρίνεται για δεύτερη φορά στην καριέρα του στον 2ο γύρο του λονδρέζικου τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς έχει αντιμετωπίσει δύο φορές στο παρελθόν τον Φινλανδό, έχοντας πετύχει ισάριθμες νίκες χωρίς να χάσει σετ.

Σε ακόμη ένα ματς του 1ου γύρου, που είχε αρχίσει χθες και ολοκληρώθηκε σήμερα, ο Ρώσος Ρόμαν Σαφιούλιν έκανε την ανατροπή από 0-2 σετ και επικράτησε του Αργεντινού Φρανσίσκο Τσερούντολο 6-7, 3-6, 7-5, 6-3, 6-4. Σε αγώνα για τον 2ο γύρο, ο Αμερικανός Φράνσις Τιαφό νίκησε τον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς 7-6, 6-1, 6-3 και πέρασε στους «32», όπου λογικά θα βρει μπροστά του τον Κάρλος Αλκαράθ.