Ράφα Ναδάλ – Κάμερον Νόρι 2-0 (vid)

Ο Ράφα Ναδάλ επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ του Κάμερον Νόρι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Barcelona Open.

Ο Ράφα Ναδάλ πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 σετ (6-1, 6-4) του Βρετανού Κάμερον Νόρι και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Barcelona Open, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (24/4) τον νικητή του ζευγαριού Ντιέγκο Σβάρτσμαν – Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ο Ισπανός τενίστας, ο οποίος βρίσκεται στο No.3 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Βρετανό (No.20), τον οποίο απέκλεισε σε 1 ώρα και 35 λεπτά, κλείνοντας ραντεβού για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ναδάλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έκανε πρώτος το μπρέικ (3-1) και στη συνέχεια έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-1.

Ο Ισπανός θρύλος έκανε το μπρέικ και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα (2-1), με τον Καναδό να μειώνει σε (3-2, 4-3) και στη συνέχεια να φέρνει το ματς στα ίσα (4-4). Ο Ναδάλ ανέβασε ρυθμούς, κάνοντας το μπρέικ για το 5-4 και πήρε το δεύτερο σετ με 6-4.

Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Γιάνικ Σίνερ.