Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιώς 13-8: Κούπα Νο 317: Το πήραν και αυτό οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 317 τίτλους (εγχώριους και διεθνείς σε Άνδρες και Γυναίκες) στα 5 κορυφαία Oλυμπιακά αθλήματα, επικρατώντας 13-8 του Εθνικού Πειραιώς στον τελικό του Σούπερ Καπ πόλο γυναικών.

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού ξεκίνησε με τίτλο την ιστορική σεζόν των εορτασμών των 100 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου, επικρατώντας του Εθνικού με 13-8 στον τελικό του Σούπερ Καπ πόλο γυναικών. Μετά και από αυτήν του την επικράτηση, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 317 τίτλους (εγχώριους και διεθνείς σε Άνδρες και Γυναίκες) στα 5 κορυφαία Oλυμπιακά αθλήματα.

Πρώτη σκόρερ για τους νικητές ήταν η Στεφανία Σάντα με 5 γκολ, ενώ, κομβική ήταν και η παρουσία της τερματοφύλακα, Μάια Ραϊκρόου. Την επόμενη εβδομάδα (16/10) ταξιδεύουν στη Νορβηγία για να οριστικοποιήσουν την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν νωθρά στην αναμέτρηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός, ο οποίος προηγήθηκε με 3-0 μέχρι τα 3:49, χάρη στα τέρματα των Κανετίδου, Μιλίσεβιτς και Γαλανοπούλου. Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Μαργαρίτα Πλευρίτου, μείωσε σε 1-3, στα 2:26, με την Μιλίσεβιτς να σκοράρει για δεύτερη φορά (1:14), διαμορφώνοντας το 1-4 υπέρ του Εθνικού, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε δυναμικά στο δεύτερο οκτάλεπτο, βελτίωσε την άμυνά του και κυρίως στην παίκτρια λιγότερο, έβρισκε πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση και «έτρεξε» ένα επιμέρους 5-0, χάρη στο οποίο ανέτρεψε την κατάσταση και ξέφυγε με +2, για το 6-4 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η περίοδος ξεκίνησε με το ωραίο τέρμα της Νίνου από την περιφέρεια, με τη Σάντα να μειώνει σε 3-4, φεύγοντας στην κόντρα (5:14). Η Τριχά ισοφάρισε για πρώτη φορά στα 4:50 και η Σάντα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό της γκολ, έβαλε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, για το 5-4, τρία λεπτά πριν τη λήξη του οκταλέπτου. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Άντριους, στα 20 δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 6-4, ενώ η Ράϊκρου απέκρουσε εξαιρετικά το χτύπημα πέναλτι της Μαμόγλου, στα 6 δευτερόλεπτα και διατήρησε το +2.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με το τέρμα της Στεφανίας Σάντα, η οποία «έγραψε» το 7-4 με σουτ από την περιφέρεια, για να διευρύνει στο +3 τη διαφορά. Ο Εθνικός απάντησε με τα διαδοχικά τέρματα από τις Χατζηκυριακάκη και Μιλίσεβιτς, για να μειώσει προσωρινά σε 7-6 (6:53), όμως ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε την ισοφάριση και χάρη στα τέρμα της Σάντα (4:16) και Νίνου, επανέφερε τη διαφορά του +3, στα 3:16. Ο Εθνικός μείωσε με την Μιλίσεβιτς (1:49) σε 9-7, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο, έφτασαν στο 10-7, με εξαιρετικό τέρμα της αρχηγού Μαργαρίτας (7:20) για το 10-7, ενώ στη συνέχεια, με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, η Τορνάρου πέτυχε το 11-8 (3:44). Στα λεπτά που απέμειναν, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στη νίκη και τον τίτλο!

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Κανετίδου (π/π, 6:44), 0-2 Μιλίσεβιτς (περιφέρεια, 4:56), 0-3 Γαλανοπούλου (κόντρα, 3:49), 1-3 M. Πλευρίτου (δυο μέτρα 2:26), 1-4 Μιλίσεβιτς (δυο μέτρα, 1:14)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Νίνου (περιφέρεια, 7:10), 3-4 Σάντα (κόντρα, 5:14), 4-4 Τριχά (π/π. 4:50), 5-4 Σάντα (π/π., 3:00), 6-4 Άντριους (πέναλτι, 0:20)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Σάντα (περιφέρεια, 7:10), 7-5 Χατζηκυριακάκη (περιφέρεια, 7:00), 7-6 Μιλίσεβιτς (π/π., 6:35), 8-6 Σάντα (κόντρα, 4:16), 9-6 Νίνου (περιφέρεια, 3:16), 9-7 Μιλίσεβιτς (π/π., 1:49)

4ο οκτάλεπτο: 10-7 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 7:20), 10-8 Μπέτα (περιφέρεια, 5:41), 11-8 Τορνάρου (περιφέρεια, 3:44), 12-8 Τριχά (δυο μέτρα, 2:34), 13-8 Σάντα (κόντρα, 1:07)

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 6-4, 9-7, 13-8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Άουτ, Κουρέτα, Σάντα 5, Τριχά 2, Άντριους 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 2, Ε. Νίνου 2, Β. Πλευρίτου, Τορνάρου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού, Μπίκου.

ΕΘΝΙΚΟΣ Π. (Ορέστης Σαλάχας): Τζούρκα, Ο. Οικονόμου, Γαλανοπούλου 1, Μπέτα 1, Μάμογλου, Ευδ. Τσιμάρα, Χατζηκυριακάκη 1, Μιλίσεβιτς 4, Κλαψιανού, Κανετίδου 1, Ι.Μπενέκου, Κάσσαρη, Μπεκρή, Μαργαρίτη, Θεοφανοπούλου.