Ολυμπιακός – Εθνικός 13-4: Με το… δεξί στα ημιτελικά οι Ερυθρόλευκες

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού επιβλήθηκαν του Εθνικού με 13-4 και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τα φάση των ημιτελικών του πόλο.

Με το «δεξί» στη «μάχη» των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, τα κορίτσια του Θρύλου επέστρεψαν νικηφόρα στην Α1, αφού επικράτησαν με 13-4 του Εθνικού στο Παπαστράτειο, για τον πρώτο ημιτελικό και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Κόντρα στον Εθνικό στο κολυμβητήριο του Πειραιά, οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση μετά το Κύπελλο, «πήραν» εύκολα τον πρώτο ημιτελικό, αφού προηγήθηκαν με 10-2 και με πρώτη σκόρερ την Τριχά με τρία γκολ, έκαναν το πρώτο, από τα δύο βήματα, για την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 3-2, μετά το δεύτερο προσωπικό γκολ της Τριχά (0:38). Στο δεύτερο οκτάλεπτο, τα κορίτσια του Θρύλου «πάτησαν» δυνατά το «γκάζι», πέτυχαν τέσσερα τέρματα και δεν δέχθηκαν κανένα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 7-2, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ελευθεριάδου, στο 1:30.

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με την Σάντα να ανεβάζει τη διαφορά στο +8 (10-2), με γκολ στην κόντρα (2:51). Ο Εθνικός μείωσε σε 10-3, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο, με την Σάντα να διαμορφώνει το τελικό 13-4, με πέναλτι (1:07).

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-0, 3-1, 3-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Κανετίδου (περιφέρεια, 6:35), 1-1 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:17), 2-1 Τριχά (2 μέτρα, 3:19), 2-2 Νίνου (περιφέρεια, 2:56), 3-2 Τριχά (0:38)

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Σιούτη (περιφέρεια, 5:08), 5-2 Τριχά (π/π, 4:20), 6-2 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π, 2:36), 7-2 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 1:30)

3ο οκτάλεπτο: 8-2 Βάσω Πλευρίτου (πέναλτι, 6:21), 9-2 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:35), 10-2 Σάντα (κόντρα, 2:51), 10-3 Ιόλη Μπενέκου (φουνταριστό, 2:27)

4ο οκτάλεπτο: 10-4 Νίνου (περιφέρεια, 622), 11-4 Σιούτη (π/π, 5:28), 12-4 Ξενάκη (φουνταριστό, 3:51), 13-4 Σάντα (πέναλτι, 1:07)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 3, Ξενάκη 1, Σιούτη 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα 2, Βάσω Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Αουτ

ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Οικονόμου, Τέρνερ, Μπέτα, Νίνου 2, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστη Μπενέκου, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου 1, Τορνάρου, Μαυρωτά, Κατσίμπρη, Κλαψιανού