ΧΑΝΘ – Ολυμπιακός 21-38: Εύκολα οι Ερυθρόλευκοι το «3Χ3»

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή, στην Handball Premier, επικρατώντας της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη με 38-21.

Το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, καθώς επικράτησε εύκολα με 38-21 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη, για την 3η αγωνιστική.

Στο τρίτο ματς της Handball Premier 2024-25, οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της ΧΑΝΘ, κυριάρχησαν από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με 20-10 και έφτασαν εύκολα στο +18 (15-33, 18-36, 20-38) και στο «διπλό».

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το ξεκίνημα, τόσο σε άμυνα, όσο και στην επίθεση, «χτυπώντας» πολλές φορές στην κόντρα, όπως με τον Πασσιά, που «έγραψε» το 20-10, στο 29:25, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πασσιά να διατηρεί το +10 (11-21), στο 31:18, ενώ ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» 11 τερμάτων (13-24), στο 38ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ξέφυγε με +14 (15-29), με γκολ του Παπάζογλου, στο 48ο λεπτό, με τον Βίντα να σκοράρει στην κόντρα, για το +18 (15-33), στο 51:33. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 38-21.

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 6-9, 9-13, 10-16, 10-20 (ημχ.), 12-22, 14-24, 15-26, 15-31, 18-36, 21-38

ΧΑΝΘ (Μωυσής): Πουγατσιάς, Ιωαννίδης, Σλούκιτς 2, Σαρηγιαννίδης, Τσαγγάλης, Χαριζόπουλος 2, Καρούσης 1, Αγαθόνικος, Σαλτιέλ, Τσορτέκης 2, Βαρδάκας 3, Μαυρόπουλος 2, Κoύστουντιτς 5, Ιλερής 2, Γιορανίδης 1, Κατσούνης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 6, Παπαβασίλης 6, Βίντα, Τζίμπουλας 4, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Βούγιοβιτς 1, Βέγιν 3, Λιάπης 5, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 3, Σάββας, Νικολίνταης

Διαιτητές: Γκόγκας-Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 1/1-3/4

Δηλώσεις:

Φίλιππος Νικολίνταης: «Μια άνετη επικράτηση για εμάς κόντρα στην ομάδα της ΧΑΝΘ, μια ομάδα με διαφορετικούς στόχους από εμάς. Αυτό φάνηκε και στο γήπεδο. Πήραμε το κεφάλι στο σκορ από την αρχή και επιβάλλαμε το ρυθμό μας, ήμασταν σε όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ. Λειτουργήσαμε εξαιρετικά και καθαρίσαμε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε, μέρα με τη μέρα να γινόμαστε καλύτεροι, για την επίτευξη των στόχων που έχουμε».