ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 24-36: Ερυθρόλευκο «πάρτι» και στη Θεσσαλονίκη

Μία εβδομάδα μετά τον θρίαμβο στο Σούπερ Καπ, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κυριάρχησε ξανά στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με 36-24, για την πρεμιέρα της Handball Premier.

Δεύτερη νίκη μέσα σε μία εβδομάδα πέτυχε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ το περασμένο Σάββατο, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 36-24 του «Δικεφάλου» στην 1η αγωνιστική της Handball Premier και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την υπεράσπιση του πρωταθλήματος, τη χρονιά που ο σύλλογος γιορτάζει τα 100 χρόνια από την ίδρυσή του.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους 11-21 έφτασαν στην άνετη επικράτηση στην έναρξη του πρωταθλήματος.

Για το σύνολο του Ζέλικο Μπάμπιτς ξεχώρισε ο Σάββας Σάββας που τελείωσε τον αγώνα με 7 γκολ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Παπαβασίλης και Βίντα, ενώ για τους γηπεδούχους οι Ιωάννου, Νικολαΐδης και Τριανταφυλλίδης διασώθηκαν.

Οι Πειραιώτες τη δεύτερη αγωνιστική της Handball premier υποδέχεται τον Διομήδη Άργους, ενώ οι «ασπρόμαυροι» έχουν να παίξουν ακόμη ένα ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Αθήνα.

Mε γκολ του Βίντα, στο 9:10, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω (7-6) από τον ΠΑΟΚ. Ο Βέγιν ισοφάρισε (7-7), στο 14:46 και ο Λιάπης έβαλε ξανά μπροστά (7-8) τους πρωταθλητές Ελλάδας, στο 15:24, με τους «ασπρόμαυρους» να προσπερνούν και πάλι, αυτή τη φορά με 9-8.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, ανέβασε «στροφές» και αφού πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (11-12), με το τρίτο προσωπικό γκολ του Βέγιν, στο 22ο λεπτό, ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (12-14), με τον Πασσιά (28:00). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν σε υψηλό «τέμπο» και έτσι, ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (12-15), με ωραίο τέρμα του Σάββα (29:01), με τους γηπεδούχους να «απαντούν» και να μειώνουν, για το 15-13 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σε τέσσερα λεπτά (4:31), ξέφυγε με +5 (14-19), με τον Σάββα, με τον Βίντα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +7 (15-22), στο 37ο λεπτό, με το έβδομο προσωπικό του τέρμα! Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν άφησαν το… πόδι από το «γκάζι» και με το πέμπτο γκολ του Παπαβασίλη, έφτασαν στο +9 (19-28), στο 44ο λεπτό, με τον Σάββα να «γράφει» το +10 (19-29), στο 46:15.

Ο Βίντα έτρεξε στην κόντρα και έδωσε «αέρα» 12 τερμάτων (19-31) στον Ολυμπιακό, στο 48ο λεπτό, με τον Βούγιοβιτς να διατηρεί το +12, «γράφοντας» το 35-23, στο 57:10. Ο Σάββας σκόραρε ξανά και έκανε το 36-23, δίνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά (+13) στους «ερυθρόλευκους», στο τελευταίο λεπτό του ματς (59:10), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει, για το τελικό 36-24 στη Θεσσαλονίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-10, 12-13, 13-15 (ημ), 14-19, 19-24, 19-28, 21-31, 22-34, 24-36.