Πινγκ Πονγκ: Πρωταθλητής ο Θρύλος για τρίτη σερί χρονιά και 17η φορά!

To σήκωσε κι αυτό ο Ολυμπιακός μετά από ματς πέντε ωρών με τον Παναθηναϊκό.

Πρωταθλήτρια Ελλάδας, για τρίτη σερί σεζόν και 17η στην ιστορία της, αναδείχθηκε η ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Ανδρών του Ολυμπιακού!

Την Τρίτη (25/6) το βράδυ, ο Θρύλος αναδείχθηκε πανάξια πρωταθλητής στο πινγκ-πονγκ, αφού στον μεγάλο τελικό της Α1 στο ΣΕΦ, διάρκειας σχεδόν πέντε ωρών (!), νίκησε με 4-3 τον Παναθηναϊκό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Έτσι, μετά το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, οι «ερυθρόλευκοι» είναι πρωταθλητές Ελλάδας και σε επίπεδο Ανδρών, για τη σεζόν 2023-24.

Πιο αναλυτικά, στον συγκλονιστικό τελικό της Α1 στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός, με τον Πούκαρ, κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ, με 3-0 επί του Κωνσταντινόπουλου, όμως ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τον Παναθηναϊκό, μετά από ήττα (2-3) του Σγουρόπουλου από τον Λεμπεσόν. Στη συνέχεια της τελικής «μάχης» στο Φάληρο, ο Θρύλος έκανε το 2-1, με τον Οβτσάροφ, με 3-1 κόντρα στον Γκιώνη, ενώ στο τέταρτο σετ, μετά από ήττα -με ανατροπή- (2-0, 2-3) του Πούκαρ από τον «πράσινο» Λεμπεσόν, ισοφαρίστηκε ξανά με 2-2. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα (3-2) στον τελικό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, έπειτα από άνετη νίκη (3-0) του Οβτσάροφ επί του Κωνσταντινόπουλου, αλλά ισοφαρίστηκαν και πάλι (3-3), μετά από δύσκολη ήττα (2-3) του Σγουρόπουλου από τον Γκιώνη του Παναθηναϊκού.

Στο διπλό, με το σκορ του τελικού στο 3-3, ο Ολυμπιακός, με τους Οβτσάροφ και Πούκαρ, νίκησε με 3-0 τους Λεμπεσόν και Κωνσταντινόπουλο, έκανε το 4-3 επί των «πράσινων» και κατέκτησε στο ΣΕΦ το πρωτάθλημα!

Πούκαρ-Κωνσταντινόπουλος 3-0 (11-9, 11-6, 15-13)

Σγουρόπουλος-Λεμπεσόν 2-3 (11-7, 8-11, 11-6, 7-11, 8-11)

Οβτσάροφ-Γκιώνης 3-1 (11-7, 11-6, 11-13, 11-6)

Πουκάρ-Λεμπεσόν 2-3 (11-9, 11-9, 2-11, 6-11, 8-11)

Οβτσάροφ-Κωνσταντινόπουλος 3-0 (11-6, 11-3, 11-6)

Σγουρόπουλος-Γκιώνης 2-3 (5-11, 6-11, 11-6, 11-9, 14-16)

Οβτσάροφ/Πούκαρ-Λεμπεσόν/Κωνσταντινόπουλος (11-8, 11-4, 11-9)