Τεράστια επιτυχία για την Ελλάδα: Ο Χρήστου πήρε το χρυσό στα 50μ. ύπτιο, τρίτος ο Μακρυγιάννης

Ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ ύπτιο, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης.

Σπουδαία διάκριση για την χώρα μας στο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου και στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο.
Ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, καθώς τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 24.39.

Η Ελλάδα ωστόσο είχε και δεύτερο αθλητή που ανέβηκε στο βάθρο καθώς και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης τερμάτισε στην τρίτη θέση με 24.74 και έτσι πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Δεύτερος τερμάτισε ο Κσαβέρι Μάσιουκ με 24.63.

Έτσι η Ελλάδα έφτασε τα 11 μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου με τους δύο πρωταθλητές μας να προσθέτουν ακόμη δύο μετάλλια για την «γαλανόλευκη».