Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0: Επιστροφή στις νίκες με Παμλίδη για τη «Μαύρη Θύελλα»

Με γκολ του Παμλίδη η Καλαμάτα επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες.

Σπουδαίο τρίποντο για την Καλαμάτα! Η «Μαύρη Θύελλα» επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής και βρίσκεται εκ νέου σε απόσταση βολής από Κηφισιά και Πανιώνιο, παραμένοντας αήττητη στον Β’ όμιλο της Super League 2.

Ο Γιώργος Παμλίδης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1′) ήταν εκείνος που πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, όταν με δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Στογιάνοβιτς. Ο 30χρονος επιθετικός σκόραρε δεύτερη σερί αγωνιστική για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, μετά το γκολ του κόντρα στην ΑΕΚ Β’ (2-2).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος (64′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος (88′ Αναστασόπουλος), Μορέιρα (88′ Γρίβας), Μόρσεϊ (78′ Κατάλντι), Παμλίδης, Μπαράλες (64′ Αλκαρανάς), Μπακαγιόκο

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Κοζορώνης, Παπατόλιος, Πολέττο (46′ Ζέκοφ), Λεσάι (57′ Ντε Τομάς), Νίλι (57′ Τραορέ), Ρόβας (62′ Μαρδιγάλ)

Tα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Πανιώνιος – ΑΕΚ Β’ 2-1

Κηφισιά – Ηλιούπολη 5-0

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0

Αστέρας Τρίπολης Β’ – Παναργειακός 20/10 (15:00)

Αιγάλεω – Χανιά 20/10 (15:00)