Πρώτη απώλεια για την Καλαμάτα στο «Σίτι» (1-1) – Άνετη η Κηφισιά κόντρα στην ΑΕΚ Β΄ (4-2)

Πρώτη απώλεια βαθμών για την Καλαμάτα που «σκόνταψε» στο Αιγάλεω, άνετα η Κηφισιά με 4-2 την ΑΕΚ Β΄, δεν τα κατάφερε ούτε ΠΑΣ στα Γιάννενα.

Το Αιγάλεω έβαλε «φρένο» στην Καλαμάτα και δημιούργησε… συνωστισμό στην κορυφή του Β΄ ομίλου της Super League 2, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Η «μαύρη θύελλα» γνώρισε την πρώτη βαθμολογική της απώλεια στο γήπεδο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», καθώς έμεινε στο 1-1 με τη γηπεδούχο ομάδα, αν και προηγήθηκε στο 29΄ με τον Μορέιρα. Το «Σίτι» ισοφάρισε στο 54΄ με τον Καρβούνη, διατήρησε το αήττητο και πλέον η Καλαμάτα ισοβαθμεί στην κορυφή με Κηφισιά και Πανιώνιο, ενώ το Αιγάλεω ακολουθεί σε απόσταση δύο βαθμών.

Σε παρόμοια μοίρα και για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στη Νίκη Βόλου, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική. Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» στάθηκε άτυχος στο φινάλε, καθώς είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Δούμα, επιτρέποντας έτσι στην ΑΕΛ να μείνει μόνη στην κορυφή με το απόλυτο των εννέα βαθμών.

Την ίδια ώρα η Κηφισιά υποχρέωσε την ΑΕΚ Β΄ στην πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2, καθώς τη νίκησε 4-2 στη Ζηρίνειο, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Β΄ ομίλου. Η ομάδα του Σεμπαστιάν Λέτο προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Παντελίδη, η Ενωση απάντησε άμεσα με τον Σόσα (11΄), αλλά με τέρματα του Ρότσα στο 14΄ και του Μάναλη στο 21΄ οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν σημαντικό προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος» μείωσε στο 57΄ ξανά με τον Σόσα, αλλά το γκολ του Σμπώκου στο 87΄ «σφράγισε» τη νίκη της Κηφισιάς, που έφτασε τους επτά βαθμούς (όσους έχει και ο Πανιώνιος).