Λάτσιο – Μίλαν 1-1

Οι Ρωμαίοι ήταν καλύτεροι στο ντέρμπι κόντρα στη Λάτσιο, αλλά χρειάστηκαν ένα γκολ του Κορέα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για να σώσουν την ισοπαλία (1-1).

Η Λάτσιο φιλοξένησε τη Μίλαν στο Ολίμπικο της Ρώμης σε ένα ντέρμπι τετράδας. Η Μίλαν είχε την πρώτη πολύ καλή φάση του ματς με τον Τσαλχάνογλου να νικιέται από το… δοκάρι στο 16’. Από εκεί και πέρα η Λάτσιο ήταν καλύτερη, δημιούργησε αρκετές φάσεις αλλά το γκολ δεν ερχόταν.

Ο Ιμόμπιλε σκόραρε στο 29’ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ οι Παρόλο (45’) και Γουάλας (71’) ήταν σπάταλοι στις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν. Αντί αυτού η Μίλαν βρήκε γκολ με τον Κεσιέ στο 78’ και ‘έδειξε να αγκαλιάζει μια πολύ σημαντική νίκη. Τελικά οι Ρωμαίοι βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν στο 90+4’ με τον Κορέα και έστω με τα χίλια ζόρια έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.