Φιορεντίνα – Ρόμα 5-1: Πάρτι των «βιόλα» με… καλεσμένους τους «τζιαλορόσι»

Η Φιορεντίνα «διέλυσε» με 5-1 εντός έδρας τη Ρόμα, για την 9η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Φιορεντίνα έκανε ό,τι ήθελε στο «Αρτέμιο Φράνκι» απέναντι στη Ρόμα την οποία φιλοδόρησε με 5 γκολ, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη που την ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Οι «βιόλα» μπήκαν καλύτερα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Στο 9ο λεπτό ο Κεν έγινε αποδέκτης της μπάλας στην ολοκλήρωση μιας αντεπίθεσης και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με διαγώνιο σουτ. Λίγο αργότερα, με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Λούκας Μπελτράν έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στο 39′ με φοβερό μακρινό σουτ του Κονέ, αλλά η Φιορεντίνα είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν τον έχασε ποτέ. Ο Κεν πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα μόλις δύο λεπτά αργότερα, ενώ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο πρώην «Ρωμαίος», Μπόβε με φανταστικό γκολ έκανε το 4-1.

Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε έπειτα από αυτογκόλ του Ματς Χούμελς, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή.

Φιορεντίνα: Ντε Χέα, Ντοντό, Πιέτρο, Ρανιέρι, Γκόσενς, Ντανίλο, Αντλί, Κολπανί, Μπελτράν, Μπόβε, Κεν

Ρόμα: Σβίλαρ, Μαντσίνι (Μπαλντάνζι), Εντικά, Ανχελίνιο, Πιτσίλι, Ερμόσο, Τσέλικ, Κριστάντε (Κονέ), (32′ Ζαλέσκι), Ντιμπάλα, Πελεγκρίνι, Ντόμπβικ