Αταλάντα – Βερόνα 6-1: Οι «Μπεργκαμάσκι»… διέλυσαν τη Βερόνα με εξάρα

Η Αταλάντα «διέσυρε» τη Βερόνα με 6-1 και πανηγύρισε την τρίτη της διαδοχική νίκη στη Serie A.

Ούτε μισή ώρα δεν χρειάστηκε η Αταλάντα για να «ισοπεδώσει» τη Βερόνα. Από το 6ο λεπτό μέχρι το 34ο οι «μπεργκαμάσκι» βρήκαν πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και με το εμφατικό 6-1 πέρασαν ένα από τα πιο ήσυχα βράδια της σύγχρονης ιστορίας τους.

Δύο γκολ σημείωσε ο Λούκμαν, ο οποίος είχε και δύο ασίστ (στο πρώτο και στο τρίτο γκολ), όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που στο ίδιο γήπεδο, στα μέσα της εβδομάδας «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στη Σέλτικ για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντζο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη δύσκολη νίκη της Νάπολι επί της μαχητικής Λέτσε με 1-0 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Ο αρχηγός των «παρτενοπέι» έστειλε αρχικά την μπάλα στα δίχτυα (26′), αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR.

O διεθνής ακραίος μπακ όμως έδωσε τελικά τη λύση κόντρα στη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων, σκοράροντας στο 73ο λεπτό. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πέτυχε έτσι την έβδομη φετινή νίκη της και παραμένει στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας στην Ιταλία.