Νάπολι – Λέτσε 1-0: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι «παρτενοπέι» (vids)

Η Νάπολι «καθάρισε» το παιχνίδι με την Λέτσε με 1-0 χάρις το γκολ του Ντι Λορέντσο στο 73΄ και παραμένει πρώτη στη Serie A

Η Νάπολι κυριάρχησε στον αγώνα κόντρα στην Λέτσε για την 9η αγωνιστική της Serie A. Οι «παρτενοπέι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα με τον Ντι Λορέντσο να λύνει τον «γόρδιο δέσμο» και να δίνει στην ομάδα του την τέταρτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο «δυνατά» το ματς και ήταν αυτοί που έφασαν στην πρώτη τελική με την κεφαλία του Ραχμάνι στο 7΄ ενώ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ντι Λορέντσο λίγα λεπτά αργότερα με το τέρμα να ακυρώνεται μετά και την βοήθεια του VAR.

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε αλλά παρά την σωστη κυκλοφορία της μπάλας δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποια σημαντική τελική με τις δύο ομάδες να «κλείνουν» το πρώτο ημίχρονο στο 0-0.

Μετά την ανάπαυλα η κατάσταση δεν άλλαξε με την Νάπολι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Λέτσε να αμύνεται με αποτελεσματκότητα. Το πολυπόθητο γκολ των γηπεδούχων ήρθε στο 73΄ όταν και πάλι ο Ντι Λορέντσο κέρδισε τις μονομαχίες εντός περιοχής και πλάσαρε σωστά για το 1-0 της ομάδα του.

Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα αγωνιστικά λεπτά με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Μπουοντζόρνο, Ολιβέρα, Ανγκισά, Γκίλμουρ (72′ Ραψαντόρι), ΜακΤόμινεϊ, Ενγκόνζ (57′ Πολιτάνο), Λουκάκου, Νέρες (72′ Κβαρατσεχέλια)

Λέτσε: Φαλκόνε, Πελμάρ, Γκασπάρ, Μπασκιρότο, Πιερότι, Κουλιμπαλί (77′ Ρέμπιτς), Ραμαντάνι, Ραφιά (69′ Πιεριέ), Ντόργκου, Κρστόβιτς, Μπαντά (69′ Σανσόν)