Ρόμα – Ίντερ 0-1: Πέρασε από το «Ολίμπικο» με… Λαουτάρο (vids)

H Ίντερ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, καθώς επιβλήθηκε της Ρόμα στο Ολίμπικο με 1-0 και σκόρερ τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 60ο λεπτό.

Η Ίντερ πέρασε νικηφόρα από το Ολίμπικο επικρατώντας με 1-0 της Ρόμα και σκόρερ τον… συνήθη ύποπτο, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης και χάρισε μία τεράστια νίκη στην ομάδα του, καθώς με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στην 2η θέση της Serie A με 17 πόντους δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι που έχει 19.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη της Ίντερ μέσα στην έδρα της Ρόμα με τους «νερατζούρι» να χτίζουν παράδοση στην «αιώνια» πόλη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές με την Ίντερ να έχει βέβαια την ελαφριά υπεροχή και έχασε την πρώτη ευκαιρία του ματς στο 13ο λεπτό με τον Μικιταριάν.

Από εκεί και πέρα το πρώτο μέρος δεν είχε κάτι άλλο άξιο αναφοράς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Λαουτάρο Μαρτίνες χρειάστηκε μόλις μια επαφή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, εξαπολύοντας ένα πανέμορφο σουτ, νίκησε τον Σβίλαρ για να κάνει το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι «τζιαλορόσι» προσπάθησαν μέχρι το τέλος να ισοφαρίσουν, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την Ίντερ, η οποία διαχειρίστηκε υποδειγματικά το προβάδισμά της μέχρι το τέλος.

Ρόμα: Σβίλαρ, Μαντσίνι, Εντικά, Ανχελίνο, Τσέλικ, Κονέ, Κριστάντε, Ζαλέκσι, Ντιμπάλα, Πελεγκρίνι, Ντομπβικ

Ίντερ: Σόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι (27′ Ατσέρμπι), Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (12′ Φρατέζι), Μικιταριάν, Ντι Μάρκο, Τουράμ, Μαρτίνες

H Βαθμολογία της Serie A μετά τη νίκη της Ίντερ

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Τζένοα – Μπολόνια 2-2 (73′ 85′ Πιναμόντι / 37′ Ορσολίνι, 56′ Όντγκααρντ)
Κόμο – Πάρμα 1-1 (45′ Πας / 20′ Μπονί)
Μίλαν – Ουντινέζε 1-0 (13′ Τσουκουέζε)
Γιουβέντους – Λάτσιο 1-0 (85′ αυτ. Χίλα)
Έμπολι – Νάπολι 0-1 (63′ πεν. Κβαρατσχέλια)
Βενέτσια – Αταλάντα 0-2 (7′ Πάσαλιτς/ 47′ Ρετεγκί)
Λέτσε – Φιορεντίνα 0-6 (20′, 45′ Κατάλντι/ 34′, 54′ Κολπάνι/ 61′ Μπελτράν/ 72′ Παρίζι)
Κάλιαρι – Τορίνο 3-2 (41′, Σανάμπρια/ 55′ Λινέτι/ 38′ Βιόλα/ 74′ Παλομίνο/ 78′ Κόκο)
Ρόμα – Ίντερ 1-0 (60′ Λαουτάρο)
21/10 21:45 Βερόνα – Μόντσα