Έμπολι – Νάπολι 0-1: Ο Κβαρατσχέλια έστειλε τους «παρτενοπέι» μόνους στην κορυφή

Ένα γκολ με πέναλτι του Κχβίτσα Κβαρατσχέλια ήταν αρκετό για να πάρει το «διπλό» η Νάπολι στην έδρα της Έμπολι και να ανέβει ξανά στην κορυφή της Serie A.

Το γκολ-πέναλτι του Κβαρατσκέλια (63′) επέτρεψε στην Νάπολι να φύγει νικήτρια (1-0) από το «Carlo Castellani» και την αναμέτρησή της με την Εμπόλι του Ντ’ Αβέρσα, που δημιούργησε μεγάλες δυσκολίες-ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- στην πρωτοπόρο.

Σε μια μέρα που σίγουρα δεν ήταν αξιομνημόνευτη, με ένα μάλλον αβέβαιο παιχνίδι για 60 λεπτά, έφτασε στη Νάπολι το πέναλτι-για φάουλ στον Παλιτάνο- που μετέτρεψε σε γκολ ο Κβαρατσκέλια, πέναλτι που επιβεβαιώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της χωρίς προβλήματα και οι 6.000 Ναπολιτάνοι που βρέθηκαν στο γήπεδο μπόρεσαν να πανηγυρίσουν μία ακόμα επιτυχία.