Γιουβέντους – Λάτσιο 1-0: «Λύγισε» τους «αετούς» η «Μεγάλη Κυρία» και έπιασε τη Νάπολι

Χάρη στο αυτογκόλ του Γκίλα στο 85' η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Λάτσιο που έπαιζε με δέκα από το 24' και έπιασε τη Νάπολι στην κορυφή της Serie A, έχοντας αγώνα περισσότερο.

Η Γιουβέντους τα χρειάστηκε για να καταφέρει να πάρει τη νίκη απέναντι στη Λάτσιο των δέκα παικτών από το 24′, ωστόσο ένα αυτογκόλ του Μάριο Γκίλα έδωσε τους τρεις βαθμούς στη «Μεγάλη Κυρία» και την ανέβασε στη 2η θέση της βαθμολογίας της Serie A (ισοβαθμεί με τη Νάπολι έχοντας αγώνα περισσότερο).

Διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα η «Γιούβε», που μετράει 4 νίκες και 4 ισοπαλίες στο ιταλικό πρωτάθλημα. Έμεινε στην 5η θέση η Λάτσιο που είδε την Μίλαν να την προσπερνάει στον βαθμολογικό πίνακα μετά τη σημερινή της νίκη.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το πρώτο μισάωρο του αγώνα, με τη Λάτσιο να μένει με δέκα παίκτες στο 24ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρομανιόλι που ανέτρεψε τον Καλουλού λίγο έξω από την περιοχή. Οι «μπιανκονέρι» πήραν τα ηνία του αγώνα και έψαξαν το γκολ χωρίς όμως να καταφέρνουν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες.

Στο 43′ ο Καμπιάζο σέντραρε από δεξιά και ο Γκάτι πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε. Ο Βλάχοβιτς έφτασε κοντά το 1-0 στο 57ο λεπτό αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Προβεντέλ, ενώ στο 61’ η κεφαλιά του Λουίζ πέρασε εκατοστά έξω.

Εν τέλει οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί για να ανοίξουν το σκορ, καθώς στο 85ο λεπτό ο Καμπάλ σέντραρε από αριστερά και ο Γκίλα πέτυχε αυτογκόλ στέλοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας για το τελικό 1-0.

Γιουβέντους: Ντι Γκρεγκόριο, Καλουλού, Καμπάλ, Σαβόνα (54’ Γουεά), Καμπιάζο, Λοκατέλι (54’ Φατζιόλι), Γκάτι (73’ Ντανίλο), Ντόουγκλας Λουίζ, Τουράμ (72’ Άντζιτς), Βλάχοβιτς, Γιλντίζ

Λάτσιο: Προβεντέλ, Ταβάρες (78’ Πελεγκρίνι), Μάρουσιτς, Ρομανιόλι, Γκίλα, Τζακάνι (67’ Καστροβίλι), Γκεντουζί (67’ Βεσίνο), Ροβέλα, Ίζακσεν (67’ Πέδρο), Καστεγιάνος, Ντιά (27’ Πάτρικ).