Μίλαν – Ουντινέζε 1-0: Το VAR έσωσε τους «ροσονέρι»

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28ο λεπτό, η Μίλαν άντεξε στην πίεση της Ουντινέζε που είχε δύο ακυρωθέντα γκολ και πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Ένα σπουδαίo τρίποντο πανηγύρισε η Μίλαν, αφού νίκησε με 1-0 την Ουντινέζε στο «Σαν Σίρο» για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Οι «ροσονέρι» αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 28ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Ράιντερς με απευθείας κόκκινη κάρτα, πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Σάμουελ Τσουκουέζε. Δύο φορές οι φιλοξενούμενοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα (η μία στις καθυστερήσεις) ωστόσο ισάριθμες φορές είδαν τα γκολ να ακυρώνονται.

Η ομάδα του Πάολο Φονσέκα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 14ο λεπτό. Ο Τσουκουέζε έκανε εξαιρετική ενέργεια και με πλασέ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Οκόγιε για το 1-0.

Στο 28΄ ήρθε η πρώτη από τις στιγμές που ξεσήκωσαν αρκετή συζήτηση. Ο Λόβριτς βγήκε απέναντι στο Μενιάν, ο Ράιντερς τον βρήκε στο βηματισμό και τον γκρέμισε εκτός περιοχής με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αποβάλει τον Ολλανδό μέσο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ζεμουρά εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γάλλου γκολκίπερ.

Η Ουντινέζε όπως ήταν λογικό πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο και βρήκε στο 44′ αλλά είδε τον διαιτητή να το ακυρώνει για οφσάιντ. Στο 75′ ο Πούλισικ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Οκόγε απέκρουσε στη γωνία του και στην επαναφορά ο Έιμπραχαμ κατάφερε να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Στο 90+5’ η Ουντινέζε σε φάση διαρκείας σκόραρε για το 1-1 με κεφαλιά του Καμπασέλε ωστόσο ο διαιτητής αφού εξέτασε τη φάση έδωσε οφσάιντ στον Εκέλενκαμπ.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Τιαό, Πάβλοβιτς, Τερατσάνο, Φοφανά, Ρέιντερς, Πούλισικ, Μοράτα (73′ Έιμπραχαμ (78′ Λόφτους-Τσικ), Τσουκουέζε (88′ Τομόρι), Οκαφόρ (46′ Μούσα)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Οκόγιε, Καμπασέλε, Μπιγιόλ, Τουρέ, Εχιζίμπουε (60′ Καμαρά), Θαράγα (69′ Εκέλενκαμπ, Κάρλστρομ (81’Μπρένερ), Λόβριτς (70′ Παγέρο), Ζεμούρα, Μπράβο (60′ Ντέιβις), Λούκα