Φιορεντίνα – Λάτσιο 2-1: Πρώτη νίκη από την άσπρη βούλα για τους «βίολα»

Με δύο πέναλτι του Άλμπερτ Γκούντμουντσον η Φιορεντίνα κατάφερε να κέρδισε τη Λάτσιο με 2-1, πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο στη Serie A.

Από τη λευκή βούλα ήρθε η πρώτη νίκη της Φιορεντίνα στη φετινή Serie A, που επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο, με δύο πέναλτι του Άλμπερτ Γκούντμουντσον. Ο 27χρονος  που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, ευστόχησε σε δύο εκτελέσεις πέναλτι στο 49′ και στο 90′, για την πρώτη νίκη της σεζόν στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Παλαντίνο ανέπνευσε και ανέβηκε στους έξι βαθμούς, ενώ η Λάτσιο έμεινε στους επτά βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λάτσιο ήταν καλύτερη και στο 41ο λεπτό προηγήθηκε με τον Χίλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ταβάρες και κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των «βιόλα», όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς μέχρι το τέλος.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντε Χέα, Κουάρτα, Κομούτσο, Μπιράγκι, Ντοντό, Κατάλντι, Μαντραγκόρα, Γκόσενς, Κολπάνι, Μποβέ, Κιν

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λατσάρι, Πάτριτς, Φουέντες, Ταβάρες, Γκεντουζί, Καστροβίλι. Ίσακσεν, Νόσλιν, Ζακάνι, Ντιά

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Κάλιαρι – Έμπολι 0-2 (33′ Κολόμπο, 49′ Εσπόζιτο)
  • Βερόνα – Τορίνο 2-3 (12′ Κάστανος, 90+3′ Μοσκέρα / 10′ Σανάμπρια, 33′ Σαπάτα, 79′ Άνταμς)
  • Βενέτσια – Τζένοα 2-0 (63′ Μπούσιο, 85′ Πογιάνπαλο)
  • Γιουβέντους – Νάπολι 0-0
  • Λέτσε – Πάρμα 2-2 (32′ Ντόργκου, 59′ Κρστόβιτς / 90+3′ Άλμκβιστ, 90+5′ Αϊνό)
  • Φιορεντίνα – Λάτσιο 2-1 (49′ πεν, 90′ πεν. Γκούντμουντσον / 41′ Χίλα)
  • 22/9 16:00 Μόντσα – Μπολόνια
  • 22/9 19:00 Ρόμα – Ουντινέζε
  • 22/9 21:45 Ίντερ – Μίλαν
  • 23/9 21:45 Αταλάντα – Κόμο