Μίλαν – Τορίνο 2-2: Γλίτωσαν το κάζο στο 90+5′ οι «ροσονέρι»

Η Μίλαν έχανε 0-2 από την Τορίνο μέχρι το 88', αλλά τα γκολ των Μοράτα (89') και Οκαφόρ (90+5') έσωσαν την παρτίδα για τους «ροσονέρι» (2-2)

Μέσα σε έξι λεπτά, από το 89 έως το 90+5′, η Μίλαν πέτυχε δύο γκολ, ισοφάρισε σε 2-2 την Τορίνο και απέφυγε μία εντός έδρας… γκέλα στην πρεμιέρα των αγωνιστικών υποχρεώσεών της στη Serie A.

Το αυτογκόλ του Τιαό στο 30ό λεπτό επέτρεψε στην έξινα προηγηθεί, για να κάνει το 2-0 στο 68ο λεπτό ο Σαπάτα. Στο 90′ ο Μοράτα μείωσε σε 2-1 για τους «ροσονέρι». Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η Μίλαν θα έμπαινε με το… αριστερό στη νέα αγωνιστική περίοδο στο ιταλικό πρωτάθλημα, ο Ελβετός επιθετικός Νοά Οκαφόρ, στο 90+5′ βρήκε δίχτυα και χάρισε τον έναν βαθμό στην ομάδα του Μιλάνου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (83’ Οκαφόρ), Τομόρι, Τιό, Σαλεμάκερς, Λόφτους Τσικ, Μπενασέρ (59’ Ράιντερς), Πούλισικ (73’ Μούσα), Τσουκβουέζε (60’ Ερναντές), Λεάο, Γιόβιτς (60’ Μοράτα)

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λατσάρο (88′ Σαζονοβ), Μαζίνα, Κοκό, Βόιβοντα, Μπελανόβα (87′ Εντζιέ), Ρίτσι, Ίλιτς (71’ Ταμέζ), Λινέτι (87′ Ντεμπελέ), Σανάμπρια (60’ Τσε Άνταμς), Σαπάτα (72’ Καραμό)

Στη «λευκή» ισοπαλία συμβιβάστηκαν η Έμπολι και η Μόντσα στο γήπεδο της πρώτης.

Νωρίτερα, το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βραζιλιάνου Μεσίας στο 90+5΄ χάρισε την ισοπαλία, 2-2 στην Τζένοα απέναντι στην Ίντερ, στην πρεμιέρα της Serie A. H ομάδα της Γένοβα δυσαρέστησε την Ίντερ στο φινάλε κι ενώ είχε προηγηθεί στο 20΄ με γκολ του Βολιάκο. Όμως, η Ίντερ με δύο γκολ του Τουράμ στο 30΄ και στο 82΄ είχε το… πάνω χέρι έως ότου, ο Μεσίας «κλέψει» τον έναν βαθμό για τους γηπεδούχους.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν και οι Πάρμα και Φιορεντίνα, μετά το 1-1 στο γήπεδο της πρώτης. Το σκορ άνοιξε για την Πάρμα ο Μαν στο 22ο λεπτό. Ο Μπιράγκι, όμως σο 75ο λεπτό βρήκε δίχτυα και οι «βιόλα» πήραν τον έναν βαθμό. Στο 83ο λεπτό, η Φιορεντίνα έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Πόνγκρατσιτς.