Μίλαν – Λάτσιο 2-1

Η Μίλαν επικράτησε 2-1 της Λάτσιο στο Μεάτσα και πλησίασε την ευρωπαϊκή ζώνη...

Επτά παιχνίδια αήττητη ήταν η Λάτσιο πριν επισκεφθεί το Μεάτσα όπου ηττήθηκε από την Μίλαν (2-1), η οποία μετά την εσωτερική κρίση ανασαίνει πιο ελεύθερα πια, φτάνοντας αισίως τις τρεις σερί νίκες στη Seria A.

Σε ένα εν πολλοίς ισορροπημένο παιχνίδι, με εκατέρωθεν ευκαιρίες, η ομάδα του Γκατούζο κατάφερε να πάρει μια νίκη τόσο βαθμολογικού ενδιαφέροντος, όσο και γοήτρου. Οι Μιλανέζοι κυνηγούν τις θέσεις που προσφέρουν εισιτήριο στο ευρωπαϊκό όνειρο και το αποψινό (28/01) τρίποντο ήταν υπερ πολύτιμο…

Πιο αναλυτικά στο 15′ ο Κουτρόνε έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μίλαν μετά την εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου (1-0) με καρφωτή κεφαλιά. Προβάδισμα που κράτησαν ελάχιστα οι ροσονέρι αφού ο Μάρουσιτς στο 20′ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (στο 44′) ο Μποναβεντούρα έβαλε και πάλι μπροστά την γηπεδούχο Μίλαν (2-1) ύστερα από σέντρα του Καλάμπρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μην φύγουν με άδεια χέρια από το Μεάτσα, αλλά ο Ντοναρούμα φώναξε «παρών» όπου χρειάστηκε και ο Μάρκο Παρόλο στην εκπνοή της αναμέτρησης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι οι ροσονέρι έφτασαν τους 34 βαθμούς και την Σαμπντόρια στο βαθμολογικό πίνακα της Seria A σε μια νίκη πολύτιμη στο κυνήγι των θέσεων που οδηγούν στην Ευρώπη. Νίκη που πανηγύρισαν δεόντως…