Λύγισε τη Νιουκάστλ και «πάτησε» 4άδα η Τσέλσι (2-1) – Ήττες για Τότεναμ (1-0) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-1)

Η Τσέλσι πήρε σημαντική νίκη με 2-1 απέναντι στη Νιουκάστλ και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας - Αναπάντεχη ήττα από την Κρίσταλ Πάλας για την Τότεναμ (1-0) - Η Γουέστ Χαμ σόκαρε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις (2-1).

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Τσέλσι απέναντι στη Νιουκάστλ, με τους «μπλε» να επικρατούν με 2-1 για την 9η αγωνιστική της Premier League και να ανεβαίνουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τους συνήθεις ύποπτους Τζάκσον και Πάλμερ να σκοράρουν, η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα πήρε το τρίποντο κόντρα στις «Καρακάξες», που είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ίσακ.

Οι γηπεδούχοι πήραν μωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Νέτο να τρυπάει την άμυνα της Νιούκαστλ, για να γυρίσει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και τον Τζάκσον να εκτελεί άμεσα για το 1-0 στο 18′. Η Νιουκάστλ ισοφάρισε στο 32′ με τον Σουηδό να βρίσκεται σε θέση βολής σην μικρή περιοχή και να εκτελεί για το 1-1, ωστόσο η Τσέλσι πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με δυνατό αριστερό σουτ του Πάλμερ.

Ήττα-σοκ για την Τότεναμ

Η Τότεναμ γνώρισε αναπάντεχη ήττα από την Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας με 1-0 και έχασε έδαφος στο κηνύγι των θέσεων της Ευρώπης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 31′ ο Ματετά. Ο Έζε έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να φτάνει στον Ματετά, ο οποίος με συρτό αριστερό σουτ νίκησε τον Βικάριο, για το 1-0 που έμεινε μέχρι το τέλος στο… μίνι λονδρέζικο ντέρμπι.

Ούτε τώρα η Γιουνάιτεντ

Δεν λέει να πάρει τα πάνω της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ηττήθηκε με 2-1 από τη Γουέσγτ Χαμ στο Λονδίνο με τον Μπόουεν να σοκάρει τους «κόκκινους διάβολους» στο 90+2′ με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 74′ με προβολή του Σάμερβιλ από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο η Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης λίγο αργότερα. Στο 81 ο Καζεμίρο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι και ο Μπόουεν ανέλαβε την εκτέλεση, για να νικήσει τον Ονανά και να γράψει το τελικό 2-1.