«Πάτησε» κορυφή και περιμένει η Σίτι (1-0) – Η Μπρέντφορντ «λύγισε» την Ίπσουιτς σε απίθανη ματσάρα (4-3)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Σαουθάμπτον και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League - «Λύγισε» στις καθυστερήσεις την Ίπσουιτς η Μπρέντφορντ και πήρε απίθανη νίκη με 4-3.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε της Σαουθάμπτον και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League. Η Μπόρνμουθ μετά την Άρσεναλ έκοψε βαθμούς και από την Άστον Βίλα κάνοντας το 1-1 με… buzer beater, ενώ η Μπρέντφορντ με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Ίπσουιτς με 4-3.

Στο Μάντσεστερ η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε μια… επαγγελματική νίκη απέναντι στη Σαουθάμπτον χάρη στο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νούνιες έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Νορβηγός με σουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι «Πολίτες» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και «σκαρφάλωσαν» ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το αυριανό ντέρμπι ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ.

Η Άστον Βίλα έφτασε κοντά στο να πανηγυρίσει ακόμα μία νίκη στην ξέφρενη πορεία της σε Αγγλία και Ευρώπη, αλλά ο Εβανίλσον είχε διαφορετική άποψη. Η ομάδα του Έμερι στο 76ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με όμορφο γύρισμα του Μπάρκλεϊ από κοντά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σόκαραν το Μπέρμινγκχαμ στο 90+6′ με την κεφαλιά του Εβανίλσον.

Η Γουλβς πήρε σπουδαίο βαθμό μέσα στην έδρα της Μπράιτον, με τους «Λύκους» να βρίσκουν δύο γκολ μετά το 88′ και να ισοφαρίζουν με τον Κούνια στο 90+3′.

Στο κορυφαίο από πλευράς θεάματος ματς της αγωνιστικής, η Μπρέντφορντ κατάφερε να «λυγίσει» την Ίπσουιτς που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 70ο λεπτό και με γκολ του Εμπεούμο στο 90+6′, πήρε τη νίκη με 4-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά με δύο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου η Μπρέντφορντ ισοφάρισε σε 2-2, ενώ έκανε και την ολική ανατροπή στο 51′. Μετά την αποβολή οι νεοφώτιστοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 3-3με τον Ντελάμ, ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τελικά το τρίποντο.