Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 2-0: Τέλος στο αήττητο των «κανονιέρηδων»

Η Μπόρνμουθ «έσπασε» το αήττητο της Άρσεναλ, αφού επικράτησε με 2-0 για την όγδοη αγωνιστική της Premier League.

Η Άρσεναλ ήταν αήττητη από τον περασμένο Απρίλιο στην Premier League αλλά η Μπόρνμουθ την κέρδισε 2-0 για την όγδοη αγωνιστική της Premier League.

Με δέκα παίκτες η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα από το 27ο λεπτό, μετά από αποβολή του Σαλιμπά. Κρίστι (70′) και Κλάιφερντ (78′, πεν.) τα γκολ για την ομάδα του Ιραόλα.

Από την αποβολή και μετά η Μπόρνμουθ πήρε τον έλεγχο και στο στο 33’ το σουτ του Σεμένιο κόντραρε και πέρασε μόλις άουτ. Η Άρσεναλ απάντησε και στο 35’ το σουτ του Μερίνο από το πέναλτι έξυσε το δοκάρι του Κέπα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Κρίστι πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-0. Λίγο μετά, στο 78′ ο Ραγιά έκανε πέναλτι στον Εβανίλσον, με τον Κλάιφερτ να το εκτελεί για το τελικό 2-0.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Κέπα, Σενέσι, Κερκέζ, Ζαμπάρνι, Αραούχο (46’ Σμιθ), Κουκ, Ταβερνιέ (63’ Κρίστι), Σκοτ (63’ Σινιστέρα), Σεμένιο, Εβανίλσον (82’ Ουνάλ), Ουαταρά (63’ Κλάιφερτ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραγιά, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Παρτέι, Σαλιμπά, Καλαφιόρι, Μερίνο (81’ Νουανέρι), Ράις, Στέρλινγκ (37’ Κίβιορ, 81’ Ζεσούς), Τροσάρ (64’ Μαρτινέλι), Χάβερτς.