Νίκη κορυφής με ήρωα Τροσάρ για την Άρσεναλ (4-2) – «Όργια» Πάλμερ και τεσσάρα για την Τσέλσι (4-2)

Η Άρσεναλ με ήρωα τον Τροσάρ νίκησε στο 95' με 4-2 την Λέστερ (βρήκε και άλλο γκολ στην τελευταία φάση), ενώ η Τσέλσι επιβλήθηκε με 4-2 της Μπράιτον, με τον Πάλμερ να κάνει «όργια», βάζοντας και τα τέσσερα γκολ των «μπλε». Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Premier League.

Η Άρσεναλ τα χρειάστηκε, όμως λυτρώθηκε από τον Τροσάρ στο 95ο λεπτό και ενώ το ματς ήταν 2-2, ήταν αυτός που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους «κανονιέρηδες». Το τελικό 4-2 έκανε ο Χάβερτζ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Premier League.

Η Τσέλσι έδωσε συνέχεια στα επιτυχή της αποτελέσματα καθώς επιβλήθηκε με 4-2 της Μπράιτον στο Λονδίνο, με τον Κόουλ Πάλμερ να κάνει «όργια», καθώς πέτυχε και τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, όλα στο πρώτο ημίχρονο.

Παράλληλα ο Πάλμερ έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην Premier League που πετυχαίνει τέσσερα γκολ σε ένα μόλις ημίχρονο.

Η Έβερτον επιβλήθηκε με 2-1 της Κρίσταλ Πάλας με ανατροπή και δύο γκολ του Μακνίλ Είχε ανοίξει το σκορ ο Γκουεχί για την Πάλας. Η Φούλαμ πέρασε από την έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0 και γκολ του Χιμένεθ.

Τέλος ισόπαλο έληξε το παιχνίδι της Μπρέντφορντ με την Γουεστ Χαμ και σκορ 1-1. Ο Εμπουεμό άνοιξε το σκορ για την Μπρέντφορντ στο 1ο λεπτό, με τον Σόυτσεκ να ισοφαρίζει στο 54′.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με τον Μαρτινέλι, έπειτα από ασίστ του Τίμπερ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 45+1 με τον Τροσάρ. Η Λέστερ δεν τα παράτησε και αρχικά μείωσε σε 2-1 με τον Τζάστιν στο 47ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης, ισοφάρισε σε 2-2 στο 63.

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ και ο Τροσάρ λύτρωσε την Άρσεναλ στο 95′ αρχικά, κάνοντας το 3-2, για να έρθει το γκολ του Χάβερτς στο 99ο λεπτό για να γράψει το τελικό 4-2 για την Άρσεναλ, η οποία πάτησε την κορυφή, όντας μόνη πρώτη.

Στο ματς της Τσέλσι όλα έγιναν μέσα σε ένα ημίχρονο, με τον Ρίτερ να ανοίγει το σκορ για την Μπράιτον στο 7′ και τον Πάλμερ να βρίσκει την απάντηση στο 21ο λεπτό για το 1-1. Ο Πάλμερ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και πέτυχε δύο γκολ ακόμα σε τρία λεπτά, το ένα με πέναλτι στο 28′ και το άλλο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 31′

Μείωσε για την Μπράιτον ο Μπαλέμπα σε 3-2 στο 34ο λετπό, όμως ο ασταμάτητος Πάλμερ βρήκε και τέταρτο γκολ στο 41′, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 για την Τσέλσι από το πρώτο ημίχρονο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Νιουκάστλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (35′ Γκβάρντιολ, 58′ Γκόρντον πέναλτι)
Άρσεναλ – Λέστερ 4-2 (20′ Μαρτινέλι, 45+1′ 90+4′ Τροσάρ, 90+9′ Χάβερτς / 47′ 63′ Τζάστιν)
Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47′ 54′ Μακνίλ, 10′ Γκουέχι)
Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 1-1 (1′ Εμπεουμό / 54′ Σούτσεκ)
Νότιγχαμ- Φούλαμ 0-1 (51′ πεν. Χιμένες)
Τσέλσι – Μπράιτον 4-2 (21′ 28′ πεν. 31′ 41′ Πάλμερ / 7′ Ρούτερ, 34 Μπαλέμπα)
28/09 19:30 Γούλβς – Λίβερπουλ
29/09 16:00 Ίπσουιτς – Άστον Βίλα
29/09 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ
29/09 22:00 Μπόρνμουθ – Σαουθάμπτον