Άρσεναλ – Μπόρνμουθ 3-0: Παρέμειναν στην κορυφή με τριάρα οι «κανονιέρηδες»

H Άρσεναλ νίκησε εύκολα την Μπόρνμουθ και παρέμεινε πρώτη, ούσα πλέον στο +4 από την Μάντσεστερ Σίτι, με δύο ματς περισσότερα - 4η συνεχόμενη νίκη για τους «κανονιέρηδες»

Ένα εύκολο μεσημέρι είχε η Άρσεναλ στο «Amirates» κόντρα στην Μπόρνμουθ στην αναμέτρηση που άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην ομάδα του Άντονι Ιραόλα, και με το εμφατικό 3-0 έφτασαν στην 4η συνεχόμενη νίκη τους, που τους φέρνει στο +4 από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει όμως δύο ματς λιγότερα.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί από τα πρώτα λεπτά, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες ωστόσο βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν το ημίχρονο. Στο 42′ ο Xάβερτς πάτησε στην περιοχή, ο Τράβερς όμως τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή Κουτ να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σάκα ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «κεράσια» έδειξαν να αντιδρούν, χωρίς όμως να βρίσκουν την απάντηση. Οι κανονιέρηδες διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 70′. Μετά από κόντρα ο Ράις πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, ντρίμπλαρε φανταστικά βρήκε στα αριστερά τον Τροσάρ, ο οποίος σούταρε για το 2-0.

Η Άρσεναλ συνέχισε να είναι επιθετική και βρήκε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Ζεσούς από τα δεξιά, είδε την κίνηση του Ράις, τον τροφοδότησε και εκείνος, αφού βρήκε χώρο, εκτέλεσε με το αριστερό για να βρει δίχτυα, υπογράφοντας το τελικό 3-0.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου, Παρτέι, Έντεγκααρντ, Ράις, Σάκα (86′ Ζεσούς), Χάβερτς, Τροσάρ (81′ Μαρτινέλι)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τράβερς, Σμιθ (89′ Άαρονς), Σενέσι (80′ Γιουνάλ), Ζαμπάρνι, Ουατάρα, Κουκ, Κρίστι, Κλάιφερτ (89′ Φαβρ), Σκοτ (71′ Μπίλινγκ), Σεμένιο, Σολάνκε