Μαρσέιγ – Ανζέ 1-1: «Γκέλα» κόντρα στην ουραγό για τους Μασσαλούς

Απογοητευτική εμφάνιση για τη Μαρσέιγ που έμεινε στο 1-1 με την ουραγό Ανζέ στο «Βελοντρόμ», για την 7η αγωνιστική της Ligue 1.

Στο ισόπαλο 1-1 «κόλλησε» η Μαρσέιγ στο «Velodrome με την ουραγό της Ligue 1 Ανζέ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό, έστω και με έναν αγώνα περισσότερο.

Ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1 τα είχε όλα. Πολλά… νεύρα, δύο αποβολές, ακυρωθέν γκολ και μεγάλη ένταση, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν εντέλει μία απ’ τις πιο μεγάλες εκπλήξεις της σεζόν.

Μέχρι το ημίωρο και οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο: Στο 26′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ραό-Λισόα των φιλοξενουμένων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα πήρε την… άγουσα προς τα αποδυτήρια και ο επιθετικός της Μαρσέιγ, Μοπαΐ με δεύτερη κίτρινη.

Οι Μασσαλοί βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Ρόουι στο 51′ (πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς), όμως η απάντηση της Ανζέ ήταν άμεση, με τον Ελ Μελαλί να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Στο 68′ ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR το γκολ του Μουρίγιο για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.