«Καθάρισε» σε πέντε λεπτά τη Χάβρη η Παρί (1-4)

Μέχρι το 85' η Παρί δυσκολευόταν πολύ κόντρα στη Χάβρη, αλλά πέτυχε τρία γκολ σε πέντε λεπτά και έφυγε με τη νίκη επικρατώντας 4-1

Η Παρί Σεν Ζερμέν… μίλησε στο τέλος της εκτός έδρας αναμέτρησής της με τη Χάβρη, για να πάρει τη νίκη, με 4-1, στον πρώτο αγώνα της πρεμιέρας της Ligue 1.

H Παρί προηγήθηκε μεν στο 3ο λεπτό με τον Λι να πλασάρει από πλάγια θέση, αλλά στο 48΄ δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης από τον Γιορίς μετά από εκτέλεση φάουλ και προβολή και οι δύο αντίπαλοι παρέμεναν ισόπαλοι, 1-1, μέχρι το 85ο λεπτό.

Πάντως, στο 54ο λεπτό η Χάβρη έβγαλε την αντεπίθεση και σκόραρε με τον Κασίμιρ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι.

Στο 85ο λεπτό, όμως ο Ντεμπελέ, με καρφωτή κεφαλιά, διπλασίασε τα τέρματα των Παριζιάνων. Και ένα λεπτό αργότερα, Μπαρκολά με υπέροχο πλασέ διαμόρφωσε το 3-1. Ο Κολό Μουανί από το σημείο του πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος «έγραψε» το τελικό 4-1.

Στο 15’ ο Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος έδωσε την ασίστ για το 1-0, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Λουίς Ενρίκε.

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουλις Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Πάτσο, Μπεράλντο, Ζάγκε (71΄Μαρκίνιος), Βιτίνια, Ζαΐρ Εμερί, Λι Κανγκ Ιν (71΄Ντεμπελέ), Ασένσιο (71΄Μπαρκολά), Εμπαγιέ (46΄Ζοάο Νέβες), Γκονζάλο Ράμος (20΄Κόλο Μουανί)