Νίκη με ανατροπή για την Ατλέτικο (3-1) – Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις για τη Μαγιόρκα (1-0)

Η Ατλέτικο επιβλήθηκε με 3-1 της Λεγανές ανατρέποντας μάλιστα το σκορ και επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα. Νίκη και για την Μαγιόρκα με 1-0 επί της Ράγιο.

Με ανατροπή και με τα… χίλια ζόρια, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 3-1 της Λεγανές στο «Μετροπολιτάνο» και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες στη La Liga.

Οι «ροχιμπλάνκος» έχασαν πολλές ευκαιρίες, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από φανταστική ατομική ενέργεια και σουτ του Νεϊού στο 34΄, αλλά κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σόρλοθ ισοφάρισε με τακουνάκι στο 69΄, ο Γκριεζμάν στο 81΄ σκόραρε με κοντινή προβολή, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Τζουλιάνο Σιμεόνε (που κυνήγησε και έσωσε μία φαινομενικά χαμένη επίθεση) και στις καθυστερήσεις ο Σόρλοθ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «σφράγισε» τη νίκη των Μαδριλένων, που παραμένουν στην τρίτη θέση.

Η Μαγιόρκα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και νίκησε με 1-0 την Ράγιο Βαγιεκάνο εντός έδρας με γκολ του Μουρίκι στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-3

(6΄ Μαρτίνεθ, 90΄+7΄ Κίκε Γκαρθία – 17΄ πέν. Σιλά, 72΄ πέν. Αμαλάχ, 76΄ Ανουάρ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εσπανιόλ 4-1

(6΄ Βιβιάν, 28΄, 30΄ Ι. Γουίλιαμς, 55΄ Μπερένγκερ – 90+2΄ Τεχέρο)

Οσασούνα-Μπέτις 1-2