Πρώτο τρίποντο για την Μπιλμπάο (1-0) – «Πάτησε» τετράδα η Λεγανές (0-0)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Αθλέτικ Μπλμπάο επικρατώντας με 1-0 της Βαλένθια, ενώ Ρεάλ Βαγιαδολίδ και Λεγανές «κόλλησαν» στο 0-0.

Σεφτέ στις νίκες το πρωτάθλημα της La Liga, έκανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο καθώς κέρδισε με 1-0 τη Βαλένθια.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα, πέτυχε για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ο Πράδος, με κεφαλιά στις καθυστερήσεις το πρώτου ημιχρόνου. Στο 60’ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι σε πλασέ του Ινιάκι Γουίλιαμς, ενώ στο 61’ ο αδερφός του Νίκο απείλησε.

Ο Γεωργιανός γκολκίπερ των «νυχτερίδων» ήταν εκείνος που κράτησε το σκορ στα χαμηλά, έχοντας ακόμα δύο εξαιρετικές επεμβάσεις, στο 64′ σε σουτ του Μπόιρο και στο 82′, ξανά απέναντι στον Νίκο Γουίλιαμς.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αγιρεθαμπάλα, Ντε Μάρκος, Γεράι, Πράδος (70’ Μαρτόν), Βιβιάν, Μπόιρο (78’ Λέκουε), Σάνσετ (70’ Ουνάι Γκομεθ), Χαουρεγιθάρ, Ι.Ουίλιαμς, Ντζαλό (58’ Ν.Ουίλιαμς), Γουρουθέτα (70’ Βέσγα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Γκιγιαμόν, Βάθκεθ (88’ Κορέια), Μοσκέρα, Τάρεγα, Πεπέλου (81’ Γκέρα), Ριόχα, Μιρ (59’ Αλμέιδα), Ντούρο (88’ Ντάνι Γκόμεθ), Ντιέγκο Λόπεθ (81’ Τεχόν).