Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2: Ισοπαλία στην πρεμιέρα της La Liga

«Χορταστική» ισοπαλία ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2) με την ομάδα του Σιμεόνε να ισοφαρίζει δύο φορές στο ματς αλλά να μην παίρνει το τρίποντο.

Στο ματς που έκλεισε την αυλαία στην πρεμιέρα της La Liga, Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 2-2 σε ένα χορταστικό από πλευράς γκολ παιχνίδι.

Ο Ντανζούμα (18′) έδωσε το προβάδισμα στο «κίτρινο υποβρύχιο», ο Γιορέντε (20′) ισοφάρισε προσωρινά, και ο Κόκε (37′) με αυτογκόλ έβαλε ξανά την ομάδα του στο κυνήγι της ισοφάρισης, που ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Σόρλοθ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Ατλέτικο όταν στο 13ο λεπτό ο Κόντε έσωσε μετά από κεφαλιά του Λίνο. Ωστόσο στο 17ο λεπτό ο Ντανζουμά έφυγε από αριστερά, ταλαιπώρησε τον αντίπαλό του και με συρτό σουτ στην κλειστή γωνία του Όμπλακ, άνοιξε το σκορ. Άμεση απάντηση για την ομάδα του Σιμεόνε δυο λεπτά μετά, όταν ο Γιορέντε με φοβερό σουτ από πλάγια θέση έκανε το 1-1.

Στο 35’ ο Λίνο είχε δοκάρι σε προσπάθειά του και λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό, μετά από γέμισμα του Μπαένα από αριστερά, ο Όμπλακ έχασε την μπάλα και ο Κόκε την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε όταν ο Μπάριος σέντραρε από δεξιά και ο Σόρλοθ έκανε το 2-2 με κεφαλιά απέναντι στην πρώην ομάδα του.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Κόντε, Αλμπιόλ, Φεμένια, Μπεϊγί, Καρδόνα, Κομεσάνια, Παρέχο (90+1’ Τεράτς), Μπαένα (70’ Γκέιγ), Πίνο (70’ Ακομάς), Ντανζουμά (78’ Αγιόθε), Χεράρδ Μορένο (70’ Πεπέ)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βίτσελ (46’ Χιμένες), Αθπιλικουέτα, Ρεϊνίλντο (53’ Μολίνα), Λε Νορμάν, Κόκε (63’ Ντε Πολ), Γιορέντε, Μπάριος, Λίνο, Γκριεζμάν (77’ Άλβαρες), Σέρλοθ (46’ Κορέα)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

• Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χετάφε 1-1 (Σανθέτ 27 – Ούτσε 64′)
  • Μπέτις – Χιρόνα 1-1 (Μπάρτρα 6′ – Μισεχούι 72′)
  • Θέλτα – Αλαβές 2-1 (17′ Κίκε Γκαρσία, 66′ Σουέντμπεργκ – 84′ Άσπας)
  • Λας Πάλμας- Σεβίλλη 2-2 (25′ Άλεξ Σουάρες, 34′ Σάντσες – 42′ Νιάνζου αυτογκόλ, 71′ Ραμίρες)
  • Οσασούνα – Λεγκανές 1-1 (22′ Κρουθ – 79′ Σοριανό)
  • Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 1-2 (44′ Ντούρο – 45+5′, 49′ Λεβαντόβσκι)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (Φρούτος 67′ – 84′ Καμέγιο, 90+8 Θουμπιμέντι)
  • Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (53′ Μουρίκι / 13′ Ροντρίγκο)
  • Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ 1-0 (23′ Μόρο)
  • Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο 2-2 (18′ Ντανζούμα, 37′ αυτ. Κόκε – 20′ Λιορέντε – 45+5′ Σόρλοθ)