Πρόκριση στα πέναλτι για τον Πανιώνιο κόντρα στη Νέα Ιωνία (0-0, 2-1, πεν.)

Ο Πανιώνιος έμεινε στο 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση με τη Νέα Ιωνία παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου στα πέναλτι (2-1).

Ο Πανιώνιος τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Νέα Ιωνία της Γ’ Εθνικής, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος μέσω της διαδικασίας των πέναλτι. Κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν στο 0-0 στον Ταύρο, με τον Ιστορικό να επικρατεί με 2-1 στη «ρώσικη ρουλέτα» και να συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στην κανονική διάρκεια οι γηπεδούχοι είχαν τις πιο καλές στιγμές για γκολ, αλλά ο Πανιώνιος έφτασε πιο κοντά στην παράταση. Στο 107′ συγκεκριμένα, ο Ντροστ απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Κολοβού και έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 2-1.

Νέα Ιωνία (Σταυριανός): Γκλώτσος, Μουστάκης, Χατζηγεωργίου, Παπαϊωάννου, Αλέμης, Καλλιτσουνάκης, Τζαμάι, Πίσσας, Φλώκος, Πλατέλλας, Λαμπίρης.

Πανιώνιος (Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Πότσι, Αυλωνίτης, Χρούστινετς (103′ Ζούλιας), Γροντής (103′ Διονέλλης), Στούπης (71′ Φελίσιο), Γκίνη (56′ Κολοβός), Μπουρλάκης (56′ Βενάρδος), Γεμιστός, Πιερτζακόμι (95′ Αλεξανδράκης), Ενγκουέμ