Λεβαδειακός – Ατρόμητος 1-2: Πρόκριση στους «16» με ανατροπή για τους Περιστεριώτες (vids)

Ο Ατρόμητος με δύο γκολ σε δύο λεπτά (77', 79') ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0, επικράτησε με σκορ 2-1 εκτός έδρας του Λεβαδειακού και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος

Την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος κατέκτησε ο Ατρόμητος.

Οι Περιστεριώτες επικράτησαν με σκορ 2-1 του Λεβαδειακού εκτός έδρας και πέρασε στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, προηγήθηκαν με το γκολ του Γιαννιώτα στο 11′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 1-0 υπέρ των Βοιωτών.

Ωστόσο, στο ‘ μέρος ο Ατρόμητος έκανε την ολική ανατροπή. Και μάλιστα αυτή έγινε μέσα σε δύο λεπτά! Αρχικά, στο 77′ ο Γιουμπιτάνα «σέρβιρε» στον Μακάνα Μπάκου, με τον τελευταίο να σκοράρει για το 1-1. Με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει και το τελικό 1-2 στο 79′, μετά από ασίστ του Αθανασίου.

Ο Μπάκου ήταν «χρυσή» αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 46’ και εν συνεχεία πέτυχε τα δύο γκολ της μεγάλης ανατροπής.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Γιαννιώτας, Κωστή, Λαμαράνα (85′ Πλέγας), Κάσσος, Όζμπολτ (63′ Μπάλτσι), Τσόκαϊ, Λιάγκας, Κάτρης, Μορέιρα (46′ Τσάπρας), Ζίνι (71′ Ρόμο).

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Τσακμάκης, Σταυρόπουλος, Μανσούρ (46′ Κίνι), Αθανασίου, Γκονζάλες, Καραμάνης (46′ Τσιγγάρας), Καλοσκάμης (46′ Μπάκου), Μίχορλ (61′ Ουάρντα), Βρακάς, Φαν Βέερτ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Athens Kallithea, έστω και δύσκολα, πήρε την πρόκριση επί του Διαγόρα στη Ρόδο, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση).

Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Τσιλιγγίρης, Κατσουλίδης (53’Νικόλης), Δημητρίου, Σταματούλλας, Μανωλάκης, Γαρουφαλιάς (58’ Τσιαντούλας), Μπρέγκου (98’Δημόπουλος), Σαπουντζής (73’ Αγκουάρδο), Κοκκίνης, Άντο (58’ Παπαδόπουλος), Λιούμης (73’ Μανιάς)

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Γκέλιος, Ρομαό, Σοΐρι (68’ Τζιάνι), Ματίγιεβιτς, Τσιβελεκίδης (81’ Χάνουσεκ), Καινούργιος, Ματίγια, Ν’ Ντιαγέ, Βασιλόγιαννης (81’ Νίκολιτς), Βαλμπουενά (68’ Ουλντρίκις), Λουκίνας (88’ Ντεμέτριους).