Νικηφόρο ξεκίνημα για Μεξικό (1-0) και Βενεζουέλα (1-2)

Με το... δεξί μπήκαν στο Κόπα Αμέρικα το Μεξικό και η Βενεζουέλα, καθώς επικράτησαν με 1-0 και 1-2 των Τζαμάικα και Εκουαδόρ για την πρεμιέρα του 2ου ομίλου

Νικηφόρα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Κόπα Αμέρικα 2024 των ΗΠΑ, το Μεξικό και η Βενεζουέλα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με το… δεξί στον 2ο όμιλο, καθώς επικράτησαν των Τζαμάικα και Εκουαδόρ με σκορ 1-0 και 1-2 αντίστοιχα.

Στο πρώτο χρονικά ματς, μία αμυντική αδράνεια της Βενεζουέλας έδωσε στον Σαρμιέντο την ευκαιρία να κάνει το 1-0 για το Εκουαδόρ στο 40′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η απόλυτη ανατροπή.

Μέσα σε 10 λεπτά (64′, 74′), Κάντιθ και Μπέλο έκαναν την ανατροπή για το 2-1 και έδωσαν τη νίκη στη Βενεζουέλα. Το Εκουαδόρ έπαιζε με 10 από το 22′, λόγω αποβολής του Ένερ Βαλένσια.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, το μοναδικό γκολ του Μεξικό πέτυχε ο Αρτεάγκα στο 75′, ενώ ο Ορμπελίν Πινέδα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για 68 λεπτά. Στο πρώτο μέρος, οι El Tri είδαν τον βασικό τους μέσο, Έντσον Άλβαρεζ, να τραυματίζεται σε μία ανύποπτη φάση και να αποχωρεί με κλάματα στο 30ο λεπτό.