Μποαβίστα – Μπενφίκα 0-3: «Τριάρα» στην Μποαβίστα με μπροστάρη τον Παυλίδη

Η Μπενφίκα πέρασε άνετα από την έδρα της Μποαβίστα με 3-0, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να ανοίγει τον... δρόμο.

Μια άνετη βραδιά είχε η Μπενφίκα που πέρασε εύκολα από την έδρα της Μποαβίστα με 3-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι «αετοί» είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Βαγγέλη Παυλίδη που ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα του Μπρούνο Λάγκε παίζοντας 88 λεπτά και ανοίγοντας το σκορ.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, οι παίκτες της Μπενφίκα γύρισαν ωραία την μπάλα, με τον Ακτούρκογλου να κάνει το γύρισμα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και τον Έλληνα επιθετικό να είναι στο σωστό σημείο για να κάνει το 1-0.

Στο 31′ ο Ακτούρκογλου δημιούργησε ξανά, και αυτή τη φορά ο Κοκτσού ήταν ο σκόρερ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε η αλλαγή του Παυλίδη, Αρτούρ Καμπραλ, που βρήκε δίχτυα στο 88′.