Πήρε την ματσάρα στην Πόλη η Γαλατασαράι (4-3) – ‘Εφυγε με το «διπλό» από την Πορτογαλία η Μπόντο/Γκλιμτ (1-2, vids)

Η Γαλατασαράι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Έλφσμποργκ στην νίκη με 4-3 και συνέχισε αήττητη στο league phase του Europa League, κάτι που ισχύει και για την Μπόντο/Γκλιμτ μετά το επιτυχημένο πέρασμα με 2-1 από την έδρα της Μπράγκα.

Γαλατασαράι και Μπόντο/Γκλιμτ συνέχισαν αήττητες την 3η αγωνιστική για το league phase του Europa League καθώς από την μία οι Τούρκοι «προσπέρασαν» το «εμπόδιο» της Έλφσμποργκ με 4-3  ενώ από την άλλη οι Νορβηγοί νίκησαν στην έδρα της Μπράγκα, των 10 παικτών, με 2-1 χάρις στο γκολ του Νίλσεν στο 90+4.

Ματσάρα στην Πολή με νικητές τους γηπεδούχους

Η Γαλατασαράι μπήκε… φουριόζα στον αγώνα κόντρα στην  Έλφσμποργκ  χάνοντας αρκετές ευκαιρίες από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν για πολύ και δέχτηκαν το πρώτο γκολ στο 28΄ όταν μετά από σουτ του Μέρτενς που σταμάτησε στο δοκάρι, ο Ικάρντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ακολούθησαν δύο ακόμα γκολ για τους γηπεδούχους.  Το ένα με αυτογκόλ του Πέτερσον στο 39΄ και το άλλο από σουτ του Γιλμάζ στο 44′ μετά από ασίστ του Σάρα.

Η Έλφσμποργκ  μείωσε σε 3-2 αρχικά με τον Χουλτ στο 52΄ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαϊντό  13 λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη στο 83΄με το γκολ το Ακγκιούν.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 4-3 με τον Λάρσον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απόδραση στις καθυστερήσεις για την Μπόντο/Γκλιμτ

Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς για το Europa League Μπράγκα και Μπόντο/Γκλιμτ δεν «φοβήθηκαν» να παίξουν ποδόσφαιρό δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Βέβαια αν και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απειλούσαν περισσότερο το πρώτο γκολ ήρθε από την νορβηγική ομάδα  στο 53΄ από τον Εβγιέν.Η απάντηση των Πορτογάλων ήρθε 11 λεπτά αργότερα από τον Νιακατέ.

Τα δεδομένα άλλαξαν και πάλι πολύ γρήγορα υπέρ των φιλοξενουμένων αφού ο σκόρερ αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε δύο λεπτά και αποβλήθηκε στο 67΄.

Την αριθμητική υπεροχή εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και πήραν την νίκη στο 90+4 με τον Νίλσεν.