Ισόπαλη η ματσάρα ανάμεσα σε Πόρτο και Γιουνάιτεντ (3-3) – «Τεσσάρα» της Λιόν στη Ρέιντζερς (1-4)

Πόρτο και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρισαν ένα εντυπωσιακό ματς μένοντας ισόπαλες 3-3, ενώ η Λιόν πέρασε από το «Άιμπροξ» με... τεσσάρα επί της Ρέιντζερς.

Πλούσιο σε γκολ και μεγάλα παιχνίδια ήταν και το δεύτερο μέρος της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Europa League.

Στην πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, Πόρτο και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσέφεραν μπόλικο θέαμα στο «Ντραγκάο», μένοντας ισόπαλες με το χορταστικό 3-3.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν 2-0 χάρη στα τέρματα των Μάρκους Ράσφορντ και Ράσμους Χόιλουντ στο 7′ και το 20′ αντίστοιχα. Η απάντηση των Πορτογάλων ήταν άμεση. Στο 27′ ο Πέπε μείωσε και στο 34′ ο Ομοροντιόν ισοφάρισε σε 2-2.

Ο ίδιος παίκτης έδωσε τα ηνία στους «δράκους» ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 5ο λεπτό της συνάντησης. Όμως, ο Χάρι Μαγκουάιρ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στον αγώνα, και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε για το τελικό 3-3.

Στην Σκωτία, επίσης σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, η Λιόν έκανε το 2/2 στη διοργάνωση επικρατώντας με 4-1 της Ρέιντζερς στο «Άιμπροξ». Ο Φοφανά έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους στο 10′, με τον Λόρενς να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 14′.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με δράση τον Λακαζέτ, με τον Γάλλο στο 45′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ 3-1. Το τελικό σκορ για τη Λιόν διαμόρφωσε επίσης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Φοφανά.