Διπλό της Ρέιντζερς στη Σουηδία (2-0) – Νικηφόρα πρεμιέρα και για τη Φενέρ (2-1,vids)

Η Ρέιντζερς πέρασε εύκολα από την έδρα της Μάλμε (2-0) με τα γκολ των Μπαϊράμι και ΜακΚόσλαντ - Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Europa League και η Φενέρ, η οποία «λύγισε» με 2-1 την αντίσταση της Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ

Με το… δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του στη League Phase του Europa League η Ρέιντζερς και η Φενέρμπαχτσε.

Οι Σκωτσέζοι επιβλήθηκαν στη Σουηδία της Μάλμε με 2-0, με τον 21χρονο επιθετικό τους, Ρος ΜακΚόσλαντ να παίρνει τη θέση του Τσέρνι στο 69΄ και επτά λεπτά αργότερα να «κλειδώνει» το εκτός έδρας «τρίποντο» των «διαμαρτυρόμενων». Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μπαϊράμι.

Η Φενέρ του Ζοζέ Μουρίνιο, άφησε πίσω της την ήττα στο ντέρμπι της τουρκικής Super Lig από τη Γαλατάσαραϊ και νίκησε 2-1 την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ στο Σουκρού Σαράτσογλου της Κωνσταντινούπολης με το γκολ του Σογιουντσού στο πρώτο μέρος και το αυτογκόλ του Μπούργκες στο δεύτερο.

Από το 74′ οι Βέλγοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο ΜακΆλιστερ, ενώ με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και οι γηπεδούχοι (αποβλήθηκε ο Οσαγί-Σάμουελ με δεύτερη κίτρινη στο 90′).

Στις καθυστερήσεις η Ουνιόν είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ιβάνοβιτς, ωστόσο, στο 90’+4 ο Σάικς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της League Phase του Europa League: