Ουτρέχτη – Τβέντε 2-1: Η ομάδα του Μπάρκα έφερε «τούμπα» το ματς με την αντίπαλο του Ολυμπιακού

Η Τβέντε, την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός για τη League Phase του Europa League, ηττήθηκε από την Ουτρέχτη με ανατροπή για το ολλανδικό πρωτάθλημα.

Η Ουτρέχτη συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στην Eredivisie, καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησε εντός έδρας, με ανατροπή, της Τβέντε με 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με έναν αγώνα περισσότερο από την Αϊντχόφεν.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League (σ.σ. 12/12, 19:45) δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα που απέκτησε με το γκολ του Μάλερς στο 11ο λεπτό, μιας και οι γηπεδούχοι, απάντησαν γρήγορα με τον Τόυρνστρα να ισοφαρίζει σε 1-1 τρία λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βασίλη Μπάρκα έκανε την ολική ανατροπή, με τον Μποζντογκάν να σκοράρει στο 52′ για το 2-1, που έμεινε μέχρι το τέλος.