Ήττα μετά τον Παναθηναϊκό για τον Άγιαξ (2-1)

Η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι εμφανώς κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια της 15ης Αυγούστου, γνώρισε πολύ νωρίς την πρώτη φετινή της ήττα στο ολλανδικό πρωτάθλημα

Η πρόκριση επί του Παναθηναϊκού και ο τρόπος που ήρθε μετά από τα 34 πέναλτι που εκτελέστηκαν είχε το… τίμημά της για τον Άγιαξ. Η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι εμφανώς κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια της 15ης Αυγούστου, γνώρισε πολύ νωρίς την πρώτη εφετινή της ήττα στο ολλανδικό πρωτάθλημα, με 2-1 εκτός έδρας από την Μπρέντα.

Και τα τρία γκολ μπήκαν στο δεύτερο μέρος, με αυτό, όμως, που έκρινε το παιχνίδι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Φαν ντεν Μπεργκ.

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο «άνοιξε λογαριασμό» στο νέο πρωτάθλημα η Φέγενορντ. Μετά την εντός έδρας «γκέλα» της πρεμιέρας απέναντι στη Βίλεμ (1-1), η ομάδα του Ρότερνταμ διέλυσε σήμερα (18/8) με 5-1 εκτός την Τσβόλε, με τον κορυφαίο της επιθετικό, Σαντιάγκο Χιμένες να πετυχαίνει δύο γκολ.

Νωρίτερα, το «2 στα 2» στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αϊντχόφεν.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η PSV επιβλήθηκε 3-1 εκτός έδρας της Χεράκλες Αλμέλο, και παραμένει στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας «συγκατοικώντας» με τις Φορτούνα Σιτάρντ, Γκρόνιγκεν και Αλκμάαρ, που επίσης έχουν το απόλυτο μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές στην Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με το πέναλτι του Ντε Κεερσμέκερ, αλλά η Αϊντχόφεν έδωσε τις… απαντήσεις της στο β΄ μέρος. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το αυτογκόλ του Μέσικ στο 52΄, ενώ ο Μπακαγιόκο στο 59΄ και ο Ντρίουετς στο 90΄ ολοκλήρωσαν την ανατροπή των πρωταθλητών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής τoυ ολλανδικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Φορτούνα Σιτάρντ-Αλμέρε   3-0
Χέρενφεν-Ουτρέχτη         1-1
Τβέντε-Σπάρτα Ρότερνταμ   1-1
Αλκμααρ-Ναϊμέγκεν         1-0
Βααλβάϊκ-Γκρόνινγκεν      1-2
Χεράκλες-Αϊντχόφεν        1-3
Βίλεμ-Γκόου Αχεντ         2-0
Τσβόλε-Φέγενορντ          1-5