Σπάρτα Πράγας – Σάλτσμπουργκ 3-0: «Πάρτι» των Τσέχων με… καλεσμένους τους Αυστριακούς

Η Σπάρτα Πράγας ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα της στο Champions League, νικώντας με 3-0 τη Σάλτσμπουργκ μέσα στην Τσεχία.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη League Phase του Champions League η Σπάρτα Πράγας. Οι Τσέχοι έκαναν «πάρτι» απέναντι στη Σάλτσμπουργκ και πήραν τη νίκη με 3-0, βάζοντας στο… σακούλι τους τρεις βαθμούς με μεγάλη ευκολία.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση από το ξεκίνημα και βρήκαν πολύ γρήγορα το γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Καΐρινεν εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 για τη Σπάρτα έκανε ο Ολατούντζι λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο παίκτης των Τσέχων βρέθηκε από πλαϊνή θέση κοντά στο τέρμα και με ένα δυνατό σουτ έγραψε κι εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Λάτσι στο 58′ έγραψε το 3-0 σφραγίζοντας το τρίποντο για την ομάδα του. Ο Ολατούντζι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον σκόρερ του 2-0 να δίνει στον Λάτσι που αφού έκανε μία ντρίπλα, σούταρε για το 3-0.

Οι Τσέχοι συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, αλλά το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Σπάρτα Πράγας: Βίνταλ, Βίτικ, Πανάκ, Ζελένι, Πρεσιάδο, Λάτσι (84’ Σαντίλεκ), Καϊρίνεν, Βίζνερ (72’ Ρίνες), Μπιρμάντσεβιτς, Χαράσλιν (72’ Κρασνίτσι), Ολατουνζί (64’ Ραχμάνι)

Σάλτσμπουργκ: Μπλάσβιχ, Μέλμπεργκ (46’ Ντιαμπού), Μπλανκ, Πιοντκόβσκι, Ντέντιτς, Κλαρκ (66’ Γκούρνα Ντουάτ), Μπάιτσετιτς (83’ Ράτκοβ), Καπάλντο, Γκλουχ, Νένε (57’ Ντάγκιμ), Γέο (57’ Κονατέ).